گیاهان در دکوراسیون داخلی

راهنمای استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی

زندگی در کنار گیاهان همواره جذاب است؛ اما در ساختمان‌های متراکم شهری و خانه‌های کوچک آپارتمانی چطور از این هم‌نشینی استفاده می‌کنید؟ آیا از تکنیک‌های نگهداری گیاهان در دکوراسیون داخلی اطلاع دارید؟ مثلاً از چه نوع گیاهانی در چه نوع فضاهایی از ساختمان استفاده می‌کنید؟
خانه‌های آپارتمانی واقعیت دنیای امروز هستند. خانه‌هایی که در فضاهایی محدود و نسبتاً کوچک و حتی کم‌نور شکل می‌گیرند؛ اما این محدودیت دلیل نمی‌شود تا قید همراهی با گیاهان را بزنیم. گیاهان از عناصر برجسته در طراحی داخلی خانه و حتی اداره هستند. البته زمانی حضور این عناصر طبیعی مفید است و زیبایی آنها چشمگیر خواهد شد که با رعایت تکنیک‌های درست گیاهان در طراحی داخلی آشنا باشید. در این مقاله از فرلی دیزاین به بررسی و راهنمای جامع از نحوه استفاده گیاهان در دکوراسیون داخلی می‌پردازیم.

طراحی تراس خانه

راهنمای روش‌ های طراحی تراس خانه

تراس یا همان بالکن یکی از فضاهای جذاب در خانه‌های آپارتمانی است. این فضای کوچک که گاهاً مورد کم ‌لطفی صاحبان خانه‌های آپارتمانی قرار می‌گیرد، می‌تواند مرز برخورداری از محیط آزاد در خانه‌های محدود آپارتمانی باشد. محیطی که به ‌راحتی قادر است تا حس و حال کاملاً متفاوتی از یک خانه آپارتمانی را تداعی سازد. اما روش های طراحی تراس خانه با توجه به سبک معماری بنا متفاوت است.
طراحی تراس خانه باید تداعی ‌کننده محیطی دنج و آرام باشد. در عین ‌حال باید از تمام فضای محدود آن برای بهره‌مندی هر چه مفیدتر از محیط استفاده‌ شده باشد. اگر چه این فضا به ‌ظاهر کوچک است؛ اما ابعاد تراس تقریباً هیچ تأثیر عمیق بر نگاه شما در طراحی و دیزاین این فضا ندارد. کافی است اندکی خلاق باشید و بخواهید تا هنر استفاده از فضای محدود تراس را درک کنید تا به‌ راحتی در این فضا محیطی خلوت و دنج و زیبا و البته مفید بیافرینید. در این مقاله از فرلی دیزاین به روش های طراحی تراس خانه اشاره خواهیم کرد.

طراحی روف گاردن

طراحی و ساخت روف گاردن

پشت‌بام ساختمان‌ها می‌توانند در هر چه زیباتر شدن و حتی کاربردی بودن آنها تأثیرگذار باشند. ایده جانمایی یک باغ پشت بامی سبک جذابی است که محیط کاربردی ساختمان‌ها را توسعه داده و برای ما یک محوطه زیبا آن‌هم در فضای محدود شهری می‌آفریند. طراحی روف گاردن با هدف ایجاد باغی در پشت‌بام ساختمان‌ها مطرح شده ‌است. اما این باغ شهری را چگونه در فضای محدود پشت‌بام ساختمان‌ها ایجاد می‌کنند؟
برای طراحی روف گاردن با نکته‌های متعددی روبرو هستیم. در این باغ‌های ساختمانی از عناصر مختلف استفاده می‌شود و لازم است تا ساختمان مورد نظر ما آمادگی اجرای چنین فضایی را داشته باشد. جهت‌گیری روف گاردن، چگونگی نصب بادگیرها، ملاحظات فنی سازه، چگونگی طراحی باغچه‌های عمودی، مجوزها و برخورداری از قابلیت‌های باغبانی در کنار استفاده از گیاهان مناسب همه و همه از نکات کلیدی هستند که در ساخت روف گاردن مورد توجه جدی طراحان قرار می‌گیرند. در این مقاله از فرلی دیزاین به نکته‌هایی از اصول طراحی روف گاردن می‌پردازیم و این محوطه‌های جذاب پشت‌بامی را از نظر طراحی و کاربردی شدن بررسی خواهیم کرد.

طراحی فود کورت

راهنمای جامع اصول طراحی فود کورت

طراحی فود کورت برای ایجاد چند رستوران کوچک با فضای پذیرایی مشترک است. اما قرار نیست تا به خلق فضایی محدود و با امکانات کم و بی‌اهمیت بپردازیم. این رستوران‌های کوچک در مراکز خرید بزرگ معمولاً مشتریان دائمی ندارند. لذا مهم است که با دیزاین خوب در کنار منوی جذاب و طراحی هدفمند نظر مشتریان گذری مجتمع‌های خرید را جلب نماییم. همه افراد در پایان یک گشت‌وگذار چند ساعته میان فروشگاه‌های متنوع مراکز خرید به لحظه‌ای استراحت و احتمالاً صرف غذایی مختصر و حتی یک وعده غذای کامل علاقه دارند. در عین ‌حال مایل نیستند تا برای رسیدن به خوراکی زحمت خارج شدن از مراکز خرید را بکشند. فود کورت نوعی رستوران با فضایی محدود است که به‌ خوبی می‌تواند در خیل غرفه‌های نمایشگاهی و مراکز خرید برای عرضه انواع خوراکی‌ها فعالیت کند. برای طراحی فود کورت با فاکتورهای متعدد از قبیل ابعاد، نوع و موقعیت مکانی، انتخاب طرح و تم، نورپردازی، فضاسازی، تهویه مناسب و حتی طراحی انباری و… روبرو هستیم. در این مقاله از فرلی دیزاین به تمامی نکات از اصول طراحی و دیزاین فود کورت می‌پردازیم.

طراحی کلینیک زیبایی

راهنمای جامع اصول طراحی کلینیک زیبایی

در طراحی کلینیک زیبایی برای ایجاد محیطی مناسب برای جراحی‌های زیبایی که هدف آنها صرفاً فراتر از اهداف درمانی برای هر چه زیباتر شدن انسان‌ها است، باید اقدمات فکر شده‌ای را انجام دهیم.
دکوراسیون داخلی کلینک زیبایی یک جریان چند وجهی است. از یکسو با قوانین محدود کننده نظام سلامت روبرو هستیم و از طرفی دیگر باید بتوانیم تا فضایی هر چه جذاب‌تر، زیباتر و در عین ‌حال اعتماد برانگیز در مراجعین ایجاد کنیم. مراجعین کلینیک‌های زیبایی عموماً انسان‌های حساس و گاهاً سخت‌گیری هستند که به حس اعتماد در مهارت پزشک معالج خود نیاز دارند. آنها با کنجکاوی پیوسته در جستجوی این اعتماد هستند و با طراحی داخلی کلینیک زیبایی می‌توانیم از همان ابتدا در نگاه آنها جایگاهی حرفه‌ای و کاربلد داشته باشیم. در این مقاله از فرلی دیزاین به نکته‌هایی جامع از اصول طراحی کلینیک زیبایی می‌پردازیم.

نگاهی به اصول طراحی کلینیک رادیولوژی

در رادیولوژی با انواع تجهیزات عکس‌برداری پزشکی کار می‌کنیم تا بتوانیم از این تکنیک در تشخیص بیماری‌ها و درمان آنها استفاده کنیم. عکس‌برداری رادیولوژی با تکیه بر قدرت اشعه X قادر است تا عمق ناپیدای بدن ما را نمایش دهد. البته حضور چنین تجهیزاتی با قابلیت تولید اشعه X استفاده از آنها را تخصصی‌تر خواهد کرد. طراحی کلینیک رادیولوژی نیز با محوریت استفاده از تجهیزات عکس‌برداری پزشکی انجام می‌شود.
امروزه روش‌های عکس‌برداری پیشرفت قابل ‌توجهی کرده‌اند و حالا با جمع بزرگی از تجهیزات مدرن روبرو هستیم که لازم است تا طبق استانداردهایی نصب ‌شده و مورد استفاده قرار بگیرند. روش‌های رادیولوژی شامل عکس‌برداری اشعه ایکس، سونوگرافی، توموگرافی کامپیوتری (CT)، پزشکی هسته‌ای، تصویربرداری پوزیترونی (PET) و یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) است. یک کلینیک رادیولوژی ممکن است به تمامی این روش‌ها مجهز شود و یا فقط از یک یا چند تکنیک عکس‌برداری استفاده کند. در هر صورت به رعایت اصول و قوانین طراحی کلینیک رادیولوژی نیاز داریم. اما این اصول چه هستند؟ در این مقاله از فرلی دیزاین به نکته‌هایی پایه از روش طراحی کلینیک رادیولوژی می‌پردازیم.

طراحی-کلینیک-روانشناسی

طراحی کلینیک روانشناسی + 9 تکنیک

برای آنکه بر زوایای پنهان ابعاد شخصیتی و مشکلات روانشناسی بیماران مسلط شویم، باید آنها را در مکانی با دکوراسیون مناسب پذیرا باشیم. این نکته کلیدی سنگ ‌بنای برنامه‌های ما برای طراحی کلینیک روانشناسی است.
مراجعین کلینیک‌های روانشناسی آدم‌های حساسی هستند که به دلیلی از مشکلاتی روحی، جسمی و یا وسواس‌های فکری رنج می‌برند. چنین افرادی ناخودآگاه حتی نسبت ‌به محیط اطراف خود عکس‌العمل نشان می‌دهند. وقتی می توانیم با روح و روان این افراد ارتباط برقرار کنیم و آنها را در شرایطی اطمینان ‌بخش از حضور در نزد پزشکی مطمئن آسوده سازیم، که در نگاه آنها جذاب، الهام‌بخش و کارآزموده دیده شویم. این ‌همه وقتی اتفاق می‌افتد که از اصول طراحی کلینیک روانشناسی برای ارائه خدمات مناسب به بیماران استفاده کرده باشیم.

نکته‌هایی-از-روانشناسی-کودک-در-طراحی-مطب

دکوراسیون مطب اطفال در تیم فرلی دیزاین

کودکان از نگاهی متفاوت با ما، دنیای اطراف خود را جستجو می‌کنند. آنها از بودن در مکان‌هایی با رنگ‌های شاید همراه حس کودکانه لذت می‌برند. این کودکان حتی در دوره بیماری نیز از این دنیای زیبای خود فاصله نمی‌گیرند. دکوراسیون مطب اطفال بهتر است تا همگام با این دنیای جذاب کودکانه شکل‌ گرفته باشد.
کودکان در دوره بیماری بی‌تاب‌تر هستند. آنها دلیل رنج خود را نمی‌دانند و قطعاً حضور در مکانی خشک و بی‌روح آنهم برخورد با آدم‌هایی که نمی‌شناسند، بیشتر آنها را مضطرب کرده و حتی ممکن است به ناآرامی بیانجامد. قطعاً کودکان بیمار، مقصر این ناآرامی نیستند؛ بلکه محیط خشک مطب آنها را بی‌اعتماد کرده و آزرده‌ خاطر می‌سازد. اما می‌توانیم با تکنیک‌های طراحی دکوراسیون مطب اطفال حس اعتماد را در این انسان‌های کوچک برانگیزیم. البته در نظر داشته باشید که دیزاین مطب اطفال باید با گروه سنی کودک و نوجوان همخوانی داشته باشد. در عین ‌حال برای تمامی نیازهای پروسه تشخیص بیماری کودکان آماده باشد. همچنین لازم است تا با نگاهی کارشناسی شده از اصول روانشناسی کودک در طراحی مطب اطفال استفاده شود. در این مقاله از فرلی دیزاین قصد داریم تا به کلیاتی از اصول طراحی داخلی مطب اطفال بپردازیم.

طراحی میز کارشناسی

طراحی میز کارشناسی با 6 فاکتور ساده اما کلیدی

در محیط‌های اداری و خدماتی همه کارمندان و حتی مراجعین به استفاده از میزهای حرفه‌ای با طول و عرض مناسب با ارتفاع استاندارد نیاز دارند. این میز باید پاسخ‌گوی تمام فعالیت‌های اداری کارمندان باشد و از قابلیت کافی برای بایگانی برخی مدارک، نظم مناسب فعالیت‌های اداری، فضای کافی برای قرار دادن تمامی ابزارها و تجهیزات اداری و… برخوردار باشد. برای این منظور به تکنیک‌های ساده اما حرفه‌ای از اصول طراحی میز کارشناسی نیاز داریم.
طراحی میز کارشناسی در سطح فعالیت‌های جاری شامل محیط‌های اداری، آموزشی، خدماتی، مراکز عمومی و حتی دیزاین اتاق مطالعه و کار در فضاهای خانگی می‌شود. طول این میزها معمولاً در بازه ۹۰ الی ۲۵۰ سانتی‌متر متغیر است؛ اما همگی آنها دارای ارتفاع استاندارد 75 سانتی‌متری هستند. طراحی میز ال کارشناسی نمونه متداولی است که حالا در عموم فضاهای اداری و خدماتی معمول شده‌ است. حتی می‌توانیم اصول طراحی میز مدیریت را نیز در این دسته‌بندی قرار دهیم. در کل با یک سری از میزها همراه ابعاد استاندارد و طراحی ارگونومیک برای کارهای اداری سروکار داریم که در این مقاله از فرلی دیزاین به بحثی جامع درباره تمامی جزئیات همراه با 6 اصل ساده اما کلیدی از آنها می‌پردازیم.