قبل از آنکه کاملاً جدی وارد بحث چیدمان دکوراسیون منزل شویم و بخواهیم تک به تک این نکات طلایی را ذکر کنیم، لازم است تا به یک نکته مقدماتی اشاره کنیم. توجه کنید که اصول طراحی دکوراسیون داخلی منزل برای ایجاد ایده‌های خط کشی شده نیست و قرار نیست تا پر و بال شما در بیان خواسته‌ها و علایق و حتی خلاقیت‌ها را محدود کند. این ایده‌ها خط و مش کلی هستند که به شما برای دستیابی به الگوی هدفمند از چگونگی طراحی داخلی خانه کمک می‌کنند. لذا در استفاده از این نکات به دنبال ایده باشید و سعی کنید تا خواسته‌های خود را در این چارچوب اصولی قرار دهید.

1- به ایجاد نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی خانه فکر کنید

هیچ الگویی به اندازه خلق نقطه کانونی فضای حاکم بر دکوراسیون داخلی خانه را برجسته نمی‌کند. حضور این نقطه کانونی الگوی چیدمان خانه را از حالتی آشفته رها و در یک ساختار ساده و منظم می‌نشاند. در عین حال حضور این نقطه آنچنان برجسته است که به راحتی هر تازه واردی را مجذوب خود کرده و در ساختار هماهنگ اجزای خانه غرق می‌کند.
روش ایجاد نقطه کانونی از خانه‌ای تا خانه‌ای دیگر متفاوت است و کاملاً با سبک دکوراسیون خانه تعیین می‌شود. در عین حال از عناصر متفاوتی مانند شومینه، تابلو نقاشی، پنجره‌های بزرگ، قفسه‌های توکار، مجسمه و یا هر عنصر برجسته دیگر می‌توانیم برای ایجاد نقطه کانونی استفاده کنیم. آنچه مسلم است، چیدمان دکوراسیون منزل باید حول مرکزیت این نقطه کانونی شکل بگیرد.

سبک دکوراسیون خانه

2- در انتخاب و ‌هارمونی رنگ‌ها هوشیار باشید

در دکوراسیون داخلی خانه قبل از آنکه به تجهیزات متعهد شوید، باید برای بازی رنگ‌ها خودمون رو گرم کنیم. هنر توزیع رنگ، سنگ بنای دکوراسیون خانه است و تقریباً شامل تمام جزئیات حاکم بر خانه نیز می‌شود.
در انتخاب رنگ به سبک و فضا احتیاج دارید. برای خانه‌های کوچک توصیه می‌کنیم تا از رنگ‌های روشن استفاده کنید. حضور این رنگ‌ها خصوصاً دیوارهای سفید یا شبه سفید فضای کوچک خانه‌ها و اتاق‌ها را هر چه بزرگتر جلوه می‌دهند. در عین حال ممکن است از تکراری شدن این حجم سنگین رنگ روشن خسته شوید که در این صورت می‌توانید از رنگ آمیزی دیوار تاکید استفاده کنید.
برای ایجاد ‌هارمونی رنگ‌ها تکنیک جالبی با عنوان 10-30-60 در هر دکوراسیون داخلی منزل مطرح است. در حدود ۶۰ درصد محیط داخلی خانه دارای رنگ تم اصلی باشد. در ۳۰ درصد فضای داخلی از رنگ ثانویه با هدف تقویت نمای تم اصلی استفاده کنید. این ۳۰ درصد می‌تواند بخش‌های برجسته از تزیینات پرده‌ها و یا روکش صندلی‌ها و طرح مبلمان و یا بخشی از نقاشی دیوارها باشد. در ۱۰ درصد باقیمانده نیز از رنگ تأکید که تناژ برجسته و کاملاً متفاوتی از تم اصلی دارد، استفاده کنید. مثلا می‌توانید برای انتخاب رنگ کوسن مبلمان‌ها و یا تزیینات جانبی اتاق‌ها و نمای کنار تخت از چنین رنگی بهره‌مند شوید.

3- در ایجاد هماهنگی میان خطوط هنرمند باشید

خطوط دکوراسیون داخلی شامل هر نوع خط صاف و منحنی در لبه دیوارها، سقف‌ها، کفپوش و حتی نرده پلکان‌ها می‌شود. کافی است یک نگاه متفاوت در فضای اطراف خانه بیاندازید و تک به تک این خطوط برجسته را پیدا کنید. جالب است بدانید که خطوط، مرز ناپیدای هنر شما در چیدمان دکوراسیون منزل است. زیرا تا وقتی در آنها دقیق نشوید، متوجه حضور آنها نیستید، اما همواره تحت تاثیر چیدمان آنها قرار می‌گیرید. در چگونگی بهره‌مندی از خطوط برای طراحی دکوراسیون داخلی خانه به چند نکته ساده توجه کنید.

  • بهره‌مندی از خطوط عمودی، فضای خانه را بلندتر و باریک‌تر می‌کند. این نوع خطوط در سبک‌های سنتی جلوه جذاب‌تری دارد. استفاده از طرح‌های ستون مانند بر پهنه دیوارها و یا بهره‌مندی از عناصر عمودی مانند دکورهای صاف و بلند به تولید خطوط عمودی کمک می‌کنند.
  • بهره‌مندی از خطوط افقی، فضای خانه را وسیع‌تر و گسترده‌تر نشان می‌دهد. این خطوط در دکوراسیون مینیمال شده کارایی بیشتری دارد و در ایجاد حس صمیمیت و یا دنج شدن فضاهای خانه تاثیرگذار است.
  • خطوط شکسته، حس انتزاعی محیط خانه را ارتقا و نوعی تلفیق انرژی را به دنبال دارد. در سبک‌های مدرن برای ایجاد چنین خطوطی استقبال می‌شود.
  • خطوط منحنی، در نقطه مقابل خطوط شکسته قرار گرفته و حس و حال ملایم‌تری دارد که آرامش فضای خانه را تکمیل می‌کند. البته بهتر است خطوط منحنی را در کنار خطوط شکسته قرار ندهید.
  • طراحی دکوراسیون داخلی خانه

4- از روشنایی متنوع در فضای خانگی استفاده کنید

خانه‌ها نیاز به روشنایی دارند و همین نیاز ساده می‌تواند ابزاری قدرتمند برای شما باشد که به ایده‌های خلاقانه از طراحی دکوراسیون داخلی منزل فکر می‌کنید. نمای ظاهری عناصر روشنایی مانند لوسترها، آباژورها، چراغ‌های دیواری نقش پررنگی در پر کردن فضا دارند، اما مهمتر از این نمای ظاهری هنر استفاده از روشنایی چراغ‌های متنوع خانگی است. برای طراحی دکوراسیون داخلی خانه سعی در ایجاد ‌هارمونی مناسب از انواع روشنایی‌ها داشته باشید. می‌پرسید این انواع روشنایی چه هستند؟ خب، آنها را در چند دسته کلی تفکیک می‌کنیم.

  • روشنایی عمومی در چیدمان دکوراسیون منزل:

چراغ‌ها و یا هر ابزار روشنایی که برای فضای عمومی خانه و یا اتاق استفاده می‌شوند. روشنایی سقف اتاق‌ها، نمونه‌های برجسته این نوع روشنایی است.

  • روشنایی فعالیت خاص چیدمان دکوراسیون خانه:

به روشنایی در فضاهای محدود با هدف انجام کارهای خاص مانند مطالعه و یا روشنایی میز کابینت می‌گویند. روشنایی روی اپن آشپزخانه و حتی روشنایی کنار تخت خواب نیز از چنین مواردی هستند.

  • روشنایی تاکید دکوراسیون داخلی خانه:

به هر نوع روشنایی برای نمایش برجسته عناصر تزئینی مانند روشنایی نمایش تابلو نقاشی می‌گویند.
چگونگی استفاده از روشنایی در چیدمان و فضاسازی خانه شما تاثیرگذار است. با یک روشنایی حرفه‌ای حتی می‌توانید فضاسازی کنید و محیط خانگی خود را بزرگتر جلوه دهید. در عین حال از حضور نور طبیعی در محیط خانگی غافل نشوید و عناصر خانه خصوصاً پرده‌ها را به شکلی بیارایید که مانع گردش نور طبیعی در محیط خانگی نشوند.

5- از قانون اعداد فرد درچیدمان دکوراسیون منزل اطلاع دارید؟

برای طراحی فضاهای داخلی یک قانون ساده اما کاربردی وجود دارد که به تاکید عناصر فرد در فضا می‌پردازد. طبق این قانون بهتر است حضور گروه‌های فرد در فضای خانه پررنگ باشد. البته در چیدمان این قانون مختار هستید و شاید اصلا علاقه‌ای به تناسب اعداد فرد نداشته باشید، اما تجربه ثابت کرده است که گروه‌های فرد از عناصر مشابه خانگی به ایجاد تعادل و‌ هارمونی فضای خانه کمک می‌کنند. طبق این اصل کلی بهتر است برخی عناصر تزیینی خانه مثلاً گلدان‌ها و یا تابلوها و حتی صندلی‌ها به تعداد فرد معمولاً سه تایی در محیط خانگی قرار بگیرند.

دکوراسیون خانه

6- از بافت‌های متنوع در دکوراسیون داخلی خانه استفاده کنید

در چیدمان فضای خانگی به یک بافت خاص تعصب نداشته باشید. استفاده افراطی از یک نوع بافت باعث تکراری شدن فضای خانه می‌شود و آن روح هیجانی و جذاب را از چیدمان دکوراسیون منزل شما دریغ می‌کند. از طرفی استفاده بیش از حد در تنوع گسترده بافت‌ها نیز حس و حالی شلوغ به خانه شما می‌دهد. در عین حال شما به یک بافت پایه نیاز دارید و باید از چند بافت کمکی نیز در تکمیل فرمت اصلی خانه استفاده کنید.

7- در به کارگیری عناصر تزئینی هنرمند باشید:

خانه‌ها به حضور عناصر تزئینی نیاز دارند تا فضای داخلی آنها با فرمت زندگی خانگی جور در بیاید. همه ما ناخودآگاه به سمت استفاده از عناصر تزیینی در محیط خانگی علاقه نشان می‌دهیم و از ابزارهای متنوع مانند تابلوها، قاب عکس‌ها، مجسمه‌ها، گل‌های طبیعی و مصنوعی، دکورها، یادبودها استفاده می‌کنیم. عناصر تزیینی از آن دست ملاحظات کاملاً شخصی است؛ اما لازم است تا حضور آنها در امتداد سبک دکوراسیون داخلی منزل و حتی برای تکمیل آن باشد.
بهتر است در چیدمان عناصر تزیینی هوشمندانه تصمیم‌گیری کنید. پخش کردن بیش از حد این عناصر در تمام فضای خانه جالب نیست و در عین حال تمرکز تمامی آنها در یک مکان غیر منطقی است. بهتر است هنرمندانه یک الگوی‌ هارمونیک برای حضور عناصر تزیینی در فضاهای متنوع خانگی را پیش بینی کنید.

8- خانه را شلوغ نکنید:

اجازه دهید تا در خانه خودتان زندگی کنید!! نیازی نیست تا در خانه‌هایتان از چند دست مبل آنهم با سبک‌های متفاوت و یا تعداد زیاد عناصر تزیینی و روشنایی‌هایی بزرگ و برجسته استفاده کنید. دقت کنید که حضور هر المان در دکوراسیون خانه بخشی از فضای مفید خانه را اشغال می‌کند. حالا هر اندازه در تعدد وسایل افراط کنید از فضای در دسترس شما نیز کم می‌شود. تا جاییکه حتی ممکن است یک رفت و آمد ساده در خانه دشوار شود. پس با هر سبک از دکوراسیون خانه از ایده‌های کلاسیک تا مدرن ، نوعی تفکر مینیمال داشته باشید و خیلی خانه را شلوغ نکنید.

توصیه هایی برای چیدمان دکوراسیون منزل

دکوراسیون داخلی منزل یک هنر شخصی شده است که قرار است تا با بهره‌مندی از تکنیک‌های ساده در خدمت سلایق و علایق شما باشد. پس مادامیکه به تمامی این نکات توجه کرده‌اید، هرگز از اجرای خواسته‌های خود اما در قامتی هنرمندانه پا پس نکشید. برای بهرمندی از ایده های نوین و خلاقانه چیدمان دکوراسیون منزل می توانید از خدمات مشاوره و اجرا کارشناسان گروه فرلی دیزاین استفاده کنید.

[ وبلاگ ما ]

آخرین مقالات ما را بخوانید