پرده نمایش

استفاده از سیستم‌های نمایش تصویر در سایزهای بزرگ، اتاق‌های کنفرانس، کلاس‌های درس و حتی منازل و… متداول است. این سیستم‌ها بر پایه نمایش تصویر از طریق ویدئو پروژکتور کار می‌کنند. ویدئو پروژکتور ابزار پخش تصویر از طریق انتشار نور است که باید آن را بر صفحه باز پرده نمایش مشاهده کنیم. کیفیت تصویر ویدئو پروژکتورها علاوه بر کیفیت خود آنها به چگونگی نصب و استفاده از پرده نمایش ها نیز وابسته است. پرده نمایش سالن کنفرانس ساده‌ترین و احتمالاً ارزان‌ترین بخش در تکمیل سیستم نمایش سالن‌های بزرگ مانند اتاق کنفرانس و یا سالن آمفی‌تئاتر است. اما متأسفانه خیلی‌ها نسبت‌ به همین بخش ساده حساسیت‌های لازم را ندارند و تهیه حرفه‌ای و کارآمد آن را جدی نمی‌گیرند.

ویدئو پرژکتور

ویدئو پروژکتور ابزار نمایش تصاویر است که آنها را در شعاع‌هایی نورانی پخش می‌کند و هر صفحه فراخ و سفید رنگ می‌تواند این نور تابیده شده را نمایش دهد. مثلاً می‌توانیم تصویر ویدئو پروژکتور را بر پهنه دیواری صاف و یا تخته وایت برد تماشا کنیم. برای این منظور به اتاق تاریک نیاز داریم. زیرا باید از هجوم نور جلوگیری کنیم.

چرا به پرده نمایش سالن کنفرانس نیاز داریم؟

وقتی از ابزار حرفه‌ای نمایش تصویر ویدئو پروژکتور استفاده نمی‌کنید، نباید انتظار تصویری باکیفیت نیز داشته باشید. تصویر بر روی دیوار، تخته وایت‌برد و یا پرده‌های غیرتخصصی بازتاب زیادی دارد. این تصویر در میان بازتاب‌های خودش گم می‌شود. همچنین نور اتاق بر کیفیت تصویر تأثیری مخرب دارد و کاملاً آن را از بین می‌برد.
در این ‌میان با مشکلات دیگری نیز مواجه هستید. مثلاً تنظیم درست تصویر ویدئو پروژکتور بر روی صفحه نمایش‌های غیرتخصصی دشوار است. از طرفی این صفحه نمایش‌های غیرتخصصی زاویه دید محدودی دارند. لذا وقتی اندکی به گوشه‌های اتاق حرکت کنید، دیگر هیچ تصویری را مشاهده نخواهید کرد.
اگر کیفیت تصویر نمایش ‌داده ‌شده از ویدئو پروژکتور برای شما مهم است و می‌خواهید تا تمامی اهالی حاضر در محیط به یک اندازه از تماشای تصویری زیبا، واضح و شفاف لذت ببرند، لازم است تا ابزار تخصصی این کار را تهیه کنید. انواع پرده نمایش نیز ابزار تخصصی نمایش تصویر پروژکتورها هستند. مهم است که در طراحی سیستم نمایش سالن آمفی تئاتر تا فضای کوچک خانگی خودتان حضور پرده نمایشی حرفه‌ای و تخصصی را جدی بگیرید. البته برای این جدی گرفتن به اطلاعات تخصصی از انواع پرده نمایش سالن کنفرانس نیاز دارید. ما هم قرار است در ادامه به ‌همین اطلاعات تخصصی و کاربردی اشاره کنیم.

روش پخش تصویر در پرده نمایش چگونه است؟

پرده نمایش فقط یک پارچه با الگوی بافت تخصصی بازتاب نور ویدئو پروژکتور است که به ‌خوبی می‌تواند نور بازتابی از لنز پروژکتورها را بازتاب کند. تصویر از طریق لنز نورانی ویدئو پروژکتور تابیده خواهد شد تا به پرده برسد. اصولاً هر صفحه باز و سفید رنگ می‌تواند نور ویدئو پروژکتور را بازتاب نماید تا قابل رویت افراد حاضر در فضا شود. اما نکته کلیدی در بازتاب مناسب تصویر است.
پرده‌‌های غیرتخصصی و یا تخته وایت برد بازتاب خوبی ندارند. آنها تمام نور حاکم بر محیط را بازتاب می‌کنند. کافی است یک منبع نور قوی در گوشه‌ای از اتاق باشد تا بازتاب آن در صفحه نمایش‌های غیرتخصصی باعث از بین رفتن کیفیت تصویر شود. اما پرده نمایش الگوی بازتاب تخصصی دارد. آن‌ها به رو ش‌های مهندسی شده از متریال‌های تخصصی ساخته ‌شده است تا از بازتاب‌های ناخواسته جلوگیری کند. به ‌این ‌ترتیب حتی با وجود منبع نور و حضور روشنایی در محیط اتاق باز هم می‌تواند کیفیت تصویر خوبی را به نمایش درآورد.

پرده نمایش

موارد استفاده از پرده نمایش کدام است؟

آیا برای هر خلق تصویر به پرده نمایش تخصصی نیاز دارید؟ و یا برای تکمیل تصویر ارسالی هر نوع ویدئو پروژکتور باید از چنین پرده‌هایی استفاده کنیم؟ در این ‌صورت موارد کاربردی این پرده‌ها چیست؟

برای نمایش تصویر، ایده‌های متنوعی وجود دارد. اما وقتی قرار است از لنز کوچک یک ویدئو پروژکتور تصویری فراخ و باکیفیت تهیه کنید، بهتر است از انواع پرده نمایش سالن کنفرانس تهیه کرده و آنها را در فاصله مناسب برای طراحی سالن کنفرانس نصب کنید. عمده موارد استفاده از انواع پرده نمایش در اماکن زیر می‌باشد:

 • سالن‌های همایش و کنفرانس‌ها
 • سالن‌های آمفی‌تئاتر
 • سالن‌های سینما
 • نمایشگاه‌ها
 • کلاس‌های درس در مدارس، دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها
 • منازل

تماشای تصویر در شرایط سیاربه‌ طور معمول برای نمایش تصویر از ویدئو پروژکتور، به پرده نمایش مناسب نیاز دارید. در غیر این ‌صورت نمی‌توانید تصویری شفاف و واضح را تماشا کنید. البته مهم است که از پرده با طراحی تخصصی فضا استفاده کرده باشید. مثلاً پرده نمایش سالن‌های سینما با فضاهای خانگی متفاوت هستند. در این ‌میان به اطلاعات کلیدی مانند گین و یا زاویه‌ای تصویر و… نیاز دارید. با در نظر داشتن این اطلاعات می‌توانید پرده نمایش سالن کنفرانس تخصصی و مورد نیاز خود را تهیه کنید.

اهمیت ویدئو پروژکتور در انتخاب پرده نمایش

آیا برای نمایش تصویر هر مدل ویدئو پروژکتور می‌توانیم از هر نوع پرده نمایش استفاده کنیم؟ در نگاه عادی و با در نظر نگرفتن کاربرد تخصصی، بله می‌توانید از انواع پرده در نمایش تصویر انواع ویدئو پروژکتور استفاده کنید. اما وقتی نگاه کاربرد تخصصی داشته باشید و بخواهید تا از تمامی امکانات ویدئو پروژکتور خود استفاده کنید، لازم است تا در تکاپوی تهیه و نصب پرده‌های تخصصی نیز باشید. انواع ویدئو پروژکتور به ‌قرار زیر دسته‌بندی می‌شوند:

 • ویدئو پروژکتور مخصوص فضای باز
 • ویدئو پروژکتور مخصوص سالن‌های بزرگ مانند سالن همایش، سینما آمفی‌تئاتر
 • ویدئو پروژکتورهای آموزشی مناسب نصب در کلاس درس
 • ویدئو پروژکتورهای خانگی
 • ویدئو پروژکتور DLP
 • ویدئو پروژکتور 4K

هر کدام از این ویدئو پروژکتورها الگوی طراحی تخصصی دارند تا در محیطی ویژه کارایی خود را به نمایش بگذارند. مثلاً ویدئو پروژکتور فضای باز می‌تواند نور حاکم در محیط را مدیریت کرده و از توزیع باز نور در نمایش تصویر جلوگیری کند. اما نمونه‌های مناسب نصب در سالن‌های همایش برای تابش نور در فواصل طولانی و نمایش تصویر در پرده‌های بزرگ طراحی ‌شده‌اند. در مقابل نمونه‌های خانگی هستند که برای نمایش تصویر در فواصل کوچک کارایی دارند. ویدئو پروژکتور 4K نیز از قابلیت نمایش تصاویر زنده در ابعاد سه‌بعدی با جلوه‌ی بصری چشمگیر برخوردار هستند. به ‌همین سادگی با تفاوت‌های عمده انواع ویدئو پروژکتور آشنا شده‌اید. حالا آیا فکر می‌کنید که می‌توان با هر نوع پرده نمایش در تمامی این مدل‌ها تصویری مرغوب و مناسب را به نمایش درآورد؟ اهمیت پرده نمایش سالن کنفرانس، هماهنگی آن با قابلیت‌های ویدئو پروژکتور است.

انواع شکل ظاهری پرده نمایش

پرده نمایش‌ها را براساس شکل ظاهری و روش نصب و استفاده از آنها دسته‌بندی می‌کنند. انواع آنها به قرار زیر هستند:

 • پرده نمایش فریم ثابت:

این پرده‌ها برای نصب ثابت بر روی دیوارها طراحی شده‌اند. الگوی طراحی ساده‌ای دارند. اما پس‌ از نصب شدن شرایط جابه‌جایی و یا جمع کردن مجدد آنها فراهم نیست. از پرده نمایش فریم ثابت معمولاً در تجهیز سالن‌های همایش، سینماها و یا نمایشگاه‌ها با فضای تصویر دائمی و… استفاده می‌شود.

 • پرده نمایش برقی:

این نوع پرده نمایش نیز شرایط نصب دائمی دارد. با این تفاوت که پرده آنها به وسیله یک موتور الکتریکی نصب شده داخل یک محفظه بزرگ جمع‌آوری می‌شود. پرده نمایش برقی ایده جذابی است که در این سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. انواع برندها نیز نمونه‌های تخصصی در سایزهای گوناگون را طراحی کرده‌اند. پرده نمایش برقی معمولاً در بالای دیوارها و یا سقف‌ها نصب می‌شوند. با استفاده از یک کلید کنترل راه دور می‌توانیم آنها را فعال کرده تا پرده نمایش آنها باز و بسته شود. در داخل محفظه طراحی ‌شده این دستگاه یک قرقره جمع‌آوری پرده تعبیه شده ‌است که به وسیله موتور الکتریکی کار می‌کند. پرده نمایش برقی مناسب نصب در سالن‌های بزرگ، کلاس‌های درس، اتاق کنفرانس و شرکت‌ها و حتی فضاهای خانگی است.

 • پرده نمایش پایه دار:

پرده نمایش سیار است که بر روی پایه‌هایی سبک طراحی ‌شده است و به ‌راحتی شرایط جابه‌جا شدن دارد. این پرده‌ها معمولاً در اندازه‌های کوچک طراحی می‌شوند و مناسب نصب در فضاهای کوچک مانند اتاق کنفرانس و یا کلاس درس هستند. این پرده‌ها بر روی یک فریم پایه دار نصب ‌شده‌اند. این پایه، سبک و قابل‌ حمل است. برخی مدل‌ها پایه بلند هستند و برخی مدل‌ها نیز پایه کوتاه طراحی شده‌اند تا بتوانیم از آنها بر روی میز استفاده کنیم. البته عموم مدل‌ها از پایه‌ها با قابلیت تنظیم ارتفاع طراحی‌ شده‌اند.

 • پرده نمایش دستی:

کوچکترین و ساده‌ترین روش ساخت و نصب پرده نمایش است که به شکل یک ابزار دستی و قابل ‌حمل شدن طراحی‌ شده است. این پرده‌ها الگوی طراحی شبیه به مدل‌های برقی دارند. با این تفاوت که برای باز شدن و یا بسته شدن پرده آنها از هیچ المان اتوماتیک شده استفاده نشده ‌است. بلکه پرده به شکل رول در داخل غلافی بزرگ قرار دارد. این غلاف به ‌راحتی در هر مکانی نصب خواهد شد. یک‌ بند ساده به پرده متصل است که با کشیدن آن پرده نیز باز خواهد شد. در داخل غلاف، فنری با عملکرد قفل شونده طراحی‌ می‌شود که در صورت عدم نیاز برای جمع‌آوری مجدد پرده در داخل غلاف مورد استفاده قرار می‌گیرد. پرده نمایش دستی ارزان‌ قیمت است و شرایط کار در هر فضا و مکانی را دارد.

ویدئو پرژکتور پرده نمایش

انواع سایزهای پرده نمایش ویدئو پروژکتور

سایز پرده نمایش از مهمترین ویژگی‌های آن است. سایز پرده نمایش سالن کنفرانس از دو منظر مورد بررسی قرار می‌گیرد. اول آنکه باید بتواند تصویر ویدئو پروژکتور را به‌ خوبی و کامل نمایش دهد. لذا به نسبت تصویر ایده‌آل پرده نمایش مخصوص ویدئو پروژکتور نیاز داریم. اما در قدم بعدی باید مناسب ابعاد فضا باشد. قطعاً از پرده نمایش کوچک نمی‌توانید در سالن همایش استفاده کنید و یا پرده‌ی بزرگ سینمایی را در فضای کوچک اتاق خانه نصب کنید. انواع سایزهای پرده نمایش در اندازه‌های استاندارد به قرار زیر هستند:

 • پرده نمایش مربعی با نسبت تصویر 1:1
 • پرده نمایش با نسبت تصویر 4:3
 • پرده نمایش سینمایی با نسبت 2.35:1
 • پرده نمایش HDTV با نسبت 16:9
 • پرده نمایش تصاویر عریض با نسبت 16:10

گین چیست و چه ارتباطی با جنس پرده نمایش دارد؟

گین (Gain) معیاری ساده برای تشریح بازتاب نور از سطح پارچه است. روش اندازه‌گیری آن نیز با استفاده از انعکاس نور تابیده و عمود بر صفحه نمایش انجام می‌شود.
گین با مقدار 1 معرف بازتاب کامل نور است. یعنی وقتی پرده‌ی نمایش دارای گین 1 است، یعنی کل نور تابیده شده با همان شدت بازتاب شده ‌است. حالا هر اندازه عدد گین بالاتر از 1 باشد، مقدار روشنی تصویر افزایش پیدا می‌کند. در مقابل پرده نمایش‌ها با گین کمتر از 1 مقدار روشنی تصویر تابیده شده را کاهش می‌دهند.
گین معیار کیفیت پرده نمایش نیست. بلکه معیار کاربرد آن در محیط‌های تاریک و روشن است. تولیدکنندگان پرده نمایش محصولات خود را با گین‌های متفاوت مخصوص فضاهای تاریک و روشن تولید می‌کنند.
به ‌همین ترتیب مقدار روشنایی محیط تأثیر ساده‌ای در انتخاب نوع پرده نمایش دارد. مثلاً در اتاق با روشنایی زیاد بخش زیادی از نور بازتابیده شده از بین می‌رود. لذا به پرده نمایش با گین بالاتر از 1 نیاز داریم. برای نمایش تصویر در سالن‌های کنفرانس، کلاس‌های درس، ساختمان‌های اداری و خانگی با چنین مشکلی مواجه هستیم که با خرید پرده نمایش با گین بالاتر از 1 مرتفع می‌شود.
اما در فضاهای تاریک بازتاب نور به ‌طور کامل انجام می‌شود. بنابراین گاهاً بازتاب کامل تصویر آزاردهنده است. در سالن‌های سینما و آمفی‌تئاتر چنین شرایطی حاکم است. بنابراین به پرده نمایش با گین کمتر از 1 نیاز داریم تا مقدار روشنایی بازتابیده شده را محدود کنیم.
جنس پارچه‌ی پرده نمایش عامل کلیدی برای دستیابی به گین (Gain) مناسب است. سازندگان پرده نمایش با استفاده از تکنیک‌های مهندسی شده و انتخاب پارچه‌ها در متریال‌های تخصصی گین مورد نیاز را می‌سازند. اما در این سمت ماجرا نیز مهم است که با توجه به نوع فضا و مقدار نور موجود پرده نمایش با گین مناسب را تهیه کرده باشید.

گین و تأثیر آن در تقویت تصویر

گین عامل کلیدی در انتخاب پرده نمایش است. حتی با استفاده از این فاکتور می‌توانیم خصوصیات تصویر ارسالی پروژکتور را تقویت کنیم. مثلاً اگر از ویدئو پروژکتور ضعیفی در اختیار دارید که نمی‌تواند روشنایی قدرتمندی تولید نماید، می‌توانید از پرده نمایش با گین زیاد برای تقویت تصویر و افزایش روشنایی آن استفاده کنید.
البته در انتخاب گین پرده نمایش سالن کنفرانس دست ‌به ‌عصا باشید. زیرا لزوماً گین بالاتر باعث افزایش کیفیت تصویر شما نخواهد شد. در بسیاری از موارد استفاده‌ی بی‌مورد از پرده با گین زیاد باعث ایجاد مشکل دیگری به نام Hot Spotting می‌شود. این شکل بازتاب آینه‌ای پرده نمایش است که عموماً در پرده نمایش‌های گین بالا نصب شده در محیط‌های روشن دیده می‌شود.

زاویه دید چیست؟ و چه کاربردی در پرده نمایش دارد؟

زاویه دید یکی دیگر از معیارها برای قابلیت کاربردی پرده نمایش است که کاملاً وابسته به جنس پارچه محاسبه می‌شود. زاویه دید توصیف حداکثر زاویه از صفحه نمایش است، مادامی‌ که همچنان می‌توان تصویر را با کیفیت مناسب مشاهده کرد.
پرده نمایش با زاویه دید کم مناسب نصب در فضاهای باز مانند سالن‌های سینما و یا کلاس درس نیست. برخی پرده‌ها تصویر دریافتی را در حالت عمود بازتاب می‌کنند. در این پرده‌ها نمایش مستقیم تصویر مورد توجه قرار دارد و مناسب نصب در فضاهای محدود مانند محیط خانگی هستند. هر اندازه گین پرده نمایش بالاتر باشد، از مقدار زاویه دید آن نیز کاسته می‌شود. البته برخی تولیدکنندگان توانسته‌اند پرده نمایش با گین و زاویه دید مناسب تولید کنند.
اما پرده نمایش با زاویه دید گسترده کاملاً مناسب نصب در فضاهای بزرگ هستند. زیرا تمام افراد چه آنها که در مقابل پرده نمایش نشسته‌اند و یا آنها که در کناره‌ها، صفحه نمایش را مشاهده می‌کنند، به یک اندازه از کیفیت تصویر برخوردار هستند.

تاثیر رنگ پارچه در طراحی پرده نمایش

رنگ پارچه از دیگر ویژگی‌های کلیدی است که در مقدار کنتراست ایجاد برای تصویر نهایی پرده تأثیرگذار است. هر اندازه تصویر شما روشن‌تر باشد، باید از پرده نمایش‌های سفیدتری استفاده کنید. اما پرده‌های سفید قدرت وضوح کامل نقاط تیره نمایش را ندارند. پرده نمایش‌های خاکستری در کنترل و بازتاب رنگ‌های تیره بهتر هستند. در کل پرده نمایش‌های خاکستری صفحه نمایش‌های کنتراست بالا هستند که در تماشای تصاویر سیاه عملکرد مناسبی دارند. اما پرده‌های سفید با گین زیاد مناسب نمایش تصاویر روشن هستند.
شاید این‌ طور تصور کنید که پرده نمایش خاکستری عملکرد بهتری نسبت ‌به پرده نمایش سفید دارد. این ادعا درست است؛ به شرط آنکه از ویدئو پروژکتور قدرتمندی نیز استفاده کرده باشید. اما اگر ویدئو پروژکتور ضعیفی دارید، قطعاً در بازتاب نور از پرده نمایش‌های خاکستری‌ رنگ به مشکل می‌خورید. پرده نمایش‌های سفید رنگ گزینه بهتری برای خلق تصویر از بازتاب نور ویدئو پروژکتورهای ضعیف‌تر هستند.

شفافیت صوتی چیست؟ چه تأثیری در انتخاب پرده نمایش دارد؟

شفافیت صوتی به مقدار قابلیت عبور صدا از داخل پرده نمایش اشاره می‌کند. شفافیت صدا معیاری برای توانایی عبور صدا است و ارتباطی با کیفیت تصویر ندارد. اما به ‌جای خود از مهمترین نکات در انتخاب پرده نمایش می‌باشد.
در بسیاری از مکان‌ها با محدودیت فضا مواجه هستیم و یا برای زیبایی و کارایی بهتر علاقه داریم تا بلندگوها را در پشت پرده نمایش قرار دهیم. در این حالت صدای بلندگوها، گویی از داخل تصویر ارسال می‌شود که در خلق نمایش هر چه پویاتر و دل‌چسب‌تر تأثیرگذار است. اما آیا می‌توانیم بلندگوها را پشت هر نوع پرده نمایش نصب کنیم؟
برای نصب بلندگو در پشت پرده نمایش به مدل‌ها با شفافیت صوتی بالا نیاز داریم. تولیدکنندگان پرده نمایش برای ایجاد شفافیت صوتی از سوراخ‌هایی بر پرده نمایش استفاده می‌کنند. این سوراخ‌ها قابل ‌مشاهده نیستند. اما باعث می‌شوند تا صدای بلندگوی نصب شده در پشت پرده نمایش به‌ خوبی عبور کرده و در سمت دیگر در وضوحی پویا و زنده شنیده شود. به ‌این ‌ترتیب اگر علاقه دارید که بلندگوها را در پشت پرده نمایش مستقر کنید، حتماً قابلیت شفافیت صوتی محصول مورد نظر خودتان را بررسی کنید.
با در نظر داشتن تمامی این نکات با حداقل چهار عامل کلیدی برای انتخاب جنس پرده نمایش روبه‌رو هستیم. ضریب گین، مقدار زاویه دید، رنگ پرده و همچنین قابلیت شفافیت صوتی که هر کدام از این عوامل تأثیری مستقیم در کارایی پرده می‌گذارند. حالا وقت آن است که به بررسی جنس پارچه در طراحی انواع پرده نمایش بپردازیم.

پرده نمایش سالن همایش

جنس پارچه پرده نمایش چیست؟ و چگونه انتخاب می‌شود؟

پرده نمایش با استفاده از پارچه‌های مخصوص طراحی می‌شود تا بهترین بازتاب نور در نمایش تصاویر ارسالی ویدئو پروژکتورها را داشته باشد. از پارچه‌های مختلفی با کاربردهای متفاوتی برای طراحی انواع پرده نمایش استفاده ‌شده است. هر پرده نمایش طراحی تخصصی دارد که برای رسیدن به تصویر مناسب از پارچه‌های ویژه در طراحی آنها استفاده ‌شده است. نوع ویدئو پروژکتور، مقدار رزولوشن فیلم یا عکس، شرایط نور محیط، زاویه دید و… از جمله نکات تأثیرگذار در انتخاب نوع پارچه مناسب پرده نمایش هستند.
قطعاً قرار نیست تا پارچه مناسب را از سطح بازار تهیه کنید و پرده نمایش سالن کنفرانس نیاز خود را خودتان بسازید. اما مهم است که در هنگام خرید انواع پرده نمایش از جنس پارچه آنها اطلاع داشته باشید. لازم است تا محصولات متنوع بازار را بررسی کرده و پرده نمایش با جنس پارچه مناسب را خریداری کنید. انتخاب درست جنس پارچه تأثیر چشمگیری در کیفیت نهایی تصویر شما دارد. بنابراین وارد بحث کاملاً کلیدی از انواع جنس پارچه پرده نمایش می‌شویم. اما قبل ‌از آن لازم است تا اندک اطلاعاتی مفید و کاربردی در راهنمای خرید پرده نمایش و تأثیر آنها از جنس پارچه داشته باشید.

انواع جنس پرده نمایش کدام‌اند؟

 • پرده نمایش با پارچه T-Prism:

نوعی پرده مناسب بازتاب ‌کننده نور محیطی است. این پرده‌ها مناسب استفاده در فضای باز و حضور نور زیاد محیط هستند.

 • پرده نمایش با پارچه کامپوزیت فتوالکتریک ضد نور:

پرتوهایی با گین بالا و عملکرد ضد نور هستند. قابلیت تماشای سه‌بعدی تصاویر را دارند و در خلق کنتراست عملکردی مناسب دارند.

 • پرده نمایش با پارچه میکرو سوراخ شده‌ی سفید:

پرده‌هایی با شفافیت صوتی خوبی هستند. در عین ‌حال توانایی حذف پدیده حاشیه زنی (ماره) را دارند. این پرده‌ها مناسب نصب در فضاهای کوچک از 2.5 الی 6 متری مانند کلاس درس و یا خانه می‌باشند.

 • پرده نمایش با پارچه Woven Sound Transparent:

این جنس پارچه قابلیت مناسبی در افزایش زاویه‌ی دید دارد و در توزیع یکنواخت رنگ تصویر عالی است. با استفاده از این پرده‌ها جلوه‌های بصری بهتری از نمایش ویدئو پروژکتورها نشان داده می‌شود. از این جنس پارچه معمولاً در نمایش خانگی، سالن‌های آمفی‌تئاتر کوچک و یا مراکز تجاری استفاده می‌کنند.

 • پرده نمایش با پارچه فایبرگلاس مات سفید:

نوعی پارچه سه لایه است. لایه ظاهری از جنس PVC و سفید رنگ است. لایه میانی فایبرگلاس است و برای لایه پشتی از PVC سیاه استفاده ‌شده است. این پرده‌ها عملکرد خوبی در انعکاس پراکندگی نور دارند. همچنین از قابلیت توزیع نور یکنواخت پروژکتور برخوردار هستند.

 • پرده نمایش با پارچه مات سفید:

نوعی پارچه در لایه ساخته‌ شده از PVC هستند. لایه پشتی از جنس PVC سیاه است که برای جلوگیری از انتقال نور کارایی دارد. لایه جلویی از PVC سفید انتخاب ‌شده که بازتاب خوبی در خلق تصویر ایجاد می‌کند. این پرده‌ها از انعطاف‌پذیری و شکل‌پذیری مناسبی برخوردار هستند. در مقابل رطوبت مقاوم هستند و کپک نمی‌زنند. از این پارچه معمولاً در طراحی پرده نمایش‌های جمع شونده مانند مدل‌های برقی استفاده می‌شود.

 • پرده نمایش با پارچه Rear Grey:

پارچه‌هایی هستند که تخصصی برای جلوگیری از گسترش نور در پهنه نمایش طراحی ‌شده‌اند. این پارچه‌ها مقدار رنگ تند ویدئو پروژکتور را کاهش داده و دید مناسبی ایجاد می‌کنند. از قابلیت تا شدن برخوردار هستند. بنابراین معمولاً در طراحی پرده نمایش‌های دستی و تاشو کارایی دارند.

برندهای تولید کننده پرده نمایش

در این مقاله قدم به قدم از انواع پرده نمایش و تأثیر آنها در کیفیت نهایی تصویر سخن گفته‌ایم. حالا به‌ خوبی می‌دانید که چگونه یک پرده‌ی نمایش را در نوع طراحی، اندازه، جنس پارچه و معیارها مانند گین، کنتراست و زاویه دید ارزیابی کنید. اما قطعاً قرار نیست که دست‌ به ‌کار شوید و خودتان یک پرده جدید بسازید. بلکه باید از این اطلاعات برای ارزیابی محصولات بازار از برندهای مختلف استفاده کنید. اما برندهای مطرح بازار کدامند؟

پرده نمایش برند اسکوپ

اسکوپ از مطرح‌ترین برندها در زمینه انواع پرده نمایش مناسب ویدئو پروژکتور است. در سطح بازار داخل ایران نیز کاملاً شناخته‌ شده می‌باشد. اسکوپ در طراحی پرده نمایش‌های خود معمولاً از یک جنس پارچه استفاده می‌کند. البته پارچه انتخابی این کمپانی از کیفیت بالایی در نمایش تصویری واضح و شفاف برخوردار است. کمپانی اسکوپ پرده نمایش‌های خود را به سه روش طراحی کرده‌ است.

 • پرده نمایش پایه دار اسکوپ
 • پرده نمایش سقفی اسکوپ مدل‌های برقی
 • پرده نمایش سقفی اسکوپ در مدل‌های دستی

پرده نمایش‌های اسکوپ مناسب استفاده در سالن‌های پرنور هستند. معمولاً از این پرده‌ها در فضاهای اداری، سالن‌های کنفرانس و حتی محیط خانگی استفاده می‌کنند.

پرده نمایش برنده سلکسون

سلکسون نیز از دیگر برندهای شناخته‌ شده‌ی بازار است که پرده نمایش‌های مرغوبی را تولید کرده ‌است. محصولات سلکسون مقاوم و ماندگار هستند. کیفیت بالایی در ایجاد تصویر واضح دارند. از طرفی در تنوع گسترده از مدل‌های دستی و برقی مناسب نصب بر روی دیوار و یا سقف طراحی می‌شوند. پرده نمایش‌های برند سلکسون از بهترین‌های بازار برای تجهیز کلاس درس و فضاهای آموزشی می‌باشند.

پرده نمایش برند گرند ویو

کمپانی گرند ویو از نام‌های مطمئن بازار است که مرغوب‌ترین و بهترین پرده نمایش‌های سطح بازار و تولید کرده است. قیمت پرده نمایش‌های برند گرند ویو به نسبت محصولات مشابه از دیگر برندها بالاتر است. اما در عوض کیفیت بهتری نیز دارند. گرند ویو از ریشه‌دارترین کمپانی‌ها در عرصه جهانی است که پرده نمایش‌های مخصوص نصب در انواع فضاهای ساختمانی، محیط‌های باز، فضاهای آموزشی و تجاری و حتی مصارف خانگی طراحی کرده ‌است.

پرده نمایش برند فوجیتا

اگر به ‌دنبال خرید پرده نمایش فایبرگلاس هستید، توصیه می‌کنیم که محصولات برند فوجیتا را تهیه کنید. فوجیتا بهترین پرده‌های فایبرگلاس بازار را طراحی و تولید می‌کند. پرده نمایش های سالن کنفرانس برند فوجیتا از بهترین محصولات بازار برای تماشای فیلم هستند. با این پرده‌ها از قابلیت‌های جذاب نمایش تصویری بزرگ در محیط خانگی و تماشای هیجان‌انگیز فیلم لذت خواهید برد.
پرده نمایش‌های برند فوجیتا از مواد مرغوب تهیه شده‌اند که در اثر تماشای طولانی ‌مدت فیلم باعث خستگی چشم‌ها نمی‌شوند.

توصیه‌هایی برای خرید پرده نمایش

پرده نمایش بخش کلیدی در طراحی سیستم نمایش با استفاده از ویدئو پروژکتور است. ویدئو پروژکتور ابزار قدرتمندی است که می‌تواند با کمترین استفاده از تجهیزات سخت‌افزاری و حتی کمترین هزینه صفحه نمایش بزرگی برای به تصویر کشیدن هر چیزی را بیافریند. با حضور مناسب ویدئو پروژکتور به‌ راحتی می‌توانید جریان نمایش کارآمد در محیط خانگی، فضای اداری، سالن همایش و البته سالن آمفی تئاتر و سینما داشته باشید. اما زمانی در این تصویرسازی موفق هستید که در قدم نهایی حضور پرده نمایش مرغوب و باکیفیت در سایز مناسب را تهیه کرده باشید. در هنگام خرید انواع پرده نمایش سالن کنفرانس، اطلاعات درج شده در آنها را به ‌طور کامل و دقیق مطالعه کنید. برای این منظور می توانید از خدمات و مشاوره تخصصی کارشناسان گروه فرلی دیزاین استفاده کنید.

[ وبلاگ ما ]

آخرین مقالات ما را بخوانید