مبلمان اداری

مبلمان اداری بخش کلیدی در طراحی دکوراسیون هر اداره است. اصولاً محیط اداری را بدون حضور میز و صندلی‌های مناسب نمی‌توان دایر کرد. همه می‌دانیم که برای تدارک محیط اداری به تعدادی میز و صندلی نیاز داریم. اما میز و صندلی مناسب محیط اداری چگونه است؟ آیا هر میز و صندلی می‌تواند نقش تأثیرگذار مبلمان اداری را داشته باشد؟ طراحی مبلمان اداری تا چه اندازه مهم است؟ آیا حضور مفید مبلمان اداری می‌تواند در بهبود کار کارمندان و رضایت ارباب‌رجوع تأثیرگذار باشد؟

چرا طراحی مبلمان اداری مهم است؟

کارهای اداری تمام نمی‌شوند. کارمندان هر اداره قرار است ساعت‌ها در طول یک روز کاری در این محیط نسبتاً خشک به انجام وظایف تکراری و خسته‌ کننده بپردازند. از طرفی هر اداره مهمان‌هایی دارد. این مهمان‌ها همان ارباب رجوع‌هایی هستند که از محیط اداری انتظار خدماتی شایسته و حرفه‌ای را می‌خواهند. خلاصه محیط اداری به ‌خودی ‌خود فضایی خسته‌کننده و کسل آور است. اما قرار نیست تا در این حس خستگی افزوده باشیم.
وقتی از میز و صندلی‌های غیرتخصصی و یا نه ‌چندان زیبا و هارمونیک در محیط اداری استفاده می‌کنید، انتظار نداشته باشید که حس و حال مفیدتر و پرانگیزه تری در کارمندان و یا رضایت دلپذیرتری در مهمانان اداره داشته باشید. وقتی برای طراحی مبلمان اداری وقت می‌گذارید، در واقع قرار است به بهبود کار محیط اداری خود بیاندیشید.
مبلمان اداری باید طراحی استانداردی داشته باشند تا باعث خستگی و یا ناراحتی حین کار کارمندان نشوند. در عین ‌حال زیبا و مفید باشند تا باعث خلق حس نشاط در نزد کارمندان و نگاه تحسین‌آمیز در نزد مهمانان اداره شوند. برای داشتن یک اداره پویا با فضای کار مفید به مبلمان اداری مناسب و تخصصی نیاز دارید. بنابراین لازم است تا در کنار انبوه فعالیت‌های جاری هر اداره برای خلق فضایی زیباتر و بهینه‌تر آنجا دست‌ به‌ کار شوید.

مبلمان اداری شامل چه چیزهایی است؟

مبلمان اداری توصیفی کلی از ملزومات در محیط اداری است. اصولاً هر نوع میز و صندلی که قابل ‌استفاده کارمندان و مراجعین اداره قرار بگیرد، در لیست بلند بالای مبلمان اداری قرار دارند. به ‌این ‌ترتیب طراحی مبلمان شامل بخش‌های مختلفی است که به ‌قرار زیر می‌باشند.

میز-مدیریت

 • میز اداری

میز اداری محل کار کارمندان است. این میز باید در ابعاد استاندارد و مطابق با الگوهای طراحی ارگونومیک ساخته‌ شده باشد تا مناسب کار دفتری کارمندان باشد و در درازمدت باعث خستگی آنها نشود.
ارتفاع، مهمترین فاکتور طراحی میز اداری است. این میزها باید برای نوشتن راحت و انجام ساده کارهای اداری مناسب باشد. ارتفاع انواع میز اداری بین 75 الی 80 سانتی‌متر است. اما پهنای این میزها متغیر است. میزهای اداری را با طراحی 100 الی 160 سانتی و حتی بزرگتر طراحی می‌کنند. ابعاد میز اداری کاملاً وابسته به حجم کار کارمندان، ابعاد فضا و مقدار دسته‌بندی فایل‌ها و اسناد اداره دارد. حتی تعداد مراجعین و نحوه برخورد با آنها نیز در ابعاد میز اداری تأثیرگذار است.
میز اداری کلیدی‌ترین ابزار در طراحی مبلمان اداری است که باید طراحی ساده مناسب کار کارمندان داشته باشد. اما از رنگ‌بندی و یا فرم هندسی هماهنگ با فضای اتاق و طراحی دکوراسیون اداری برخوردار باشد. از طرفی این میز باید از فضای کافی برای طبقه‌بندی اسناد، فایلینگ برخوردار باشد. معمولاً این میزها را با تعداد کشوهای زیاد طراحی می‌کنند.

میز-کنفرانس

 • میز مدیریت

میز مدیریت نوعی میز اداری است که فضای طراحی آن از حس و حال کارمندی ارتقا پیدا کرده، با حس و حال مدیریتی طراحی ‌شده است. این میزها نیز با ارتفاع استاندارد 75 الی 80 سانتی‌متری طراحی می‌شوند. اما پهنای بزرگی دارند و از متریال‌های مرغوب تهیه می‌شوند. زیبایی، جذابیت و اصالت از مهم‌ترین نکات در طراحی میز مدیریت است. میز مدیریت و موارد مشابه از مهمترین بخش‌ها در طراحی مبلمان اداری است. زیرا قرار است جایگاه برجسته مدیر تمام ‌عیار محیط اداری را نمایان سازند.

 

 • میز کنفرانس

میز کنفرانس از ملزومات کلیدی در طراحی دکوراسیون اداری است. کارمندان هر اداره دیر یا زود باید در یک جلسه حاضر باشند. گاهی هم لازم است تا مدیر و یا معاونان مدیر با چند تن از مراجعین جلساتی اداری را برگزار کنند. به ‌هر حال راه‌اندازی جلسات با تعداد زیاد افراد برای بررسی موضوعی مشترک از الزامات هر محیط اداری است. میز کنفرانس ابزار تخصصی برگزاری این جلسات است.
میز کنفرانس یک میز با ارتفاع استاندارد اما ابعاد بسیار بزرگ است و کاملاً مناسب قرار دادن چند صندلی و برگزاری جلسه میان چند نفر از افراد اداره می‌شود. برخی از این میزها طراحی یکپارچه دارند. اما مدل‌های پرتابل نیز ساخته ‌شده است که کاملاً مناسب طراحی مبلمان اداری در فضاهای محدود می‌باشد.

مبلمان-اداری

 • صندلی اداری

صندلی اداری بخش کلیدی در طراحی مبلمان اداری است. کارمندان در حین کار اداری به بهره‌مندی از صندلی‌ها با طراحی ارگونومیک و راحت و کاربردی نیاز دارند. صندلی اداری مخصوص کار دفتری پشت میزهای استاندارد اداری طراحی ‌شده است. این صندلی‌ها باید طراحی ارگونومیک و راحتی داشته باشند. البته این راحتی لزوماً برای استراحت کردن نیست. بلکه راحتی حین کار سخت و دقیق اداری می‌باشد.
صندلی اداری باید به شکلی باشد که باعث خستگی کارمندان نشود. از طرفی باعث آسیب بدنی آنها نیز نباشد. برخی از این صندلی‌ها دارای امکانات ویژه مانند نشیمنگاه گردان و یا پایه‌های چرخ‌دار هستند. این امکانات مانور کارمندان در محیط اداری را بهتر می‌کنند. اما باید به فراخور نوع کار کارمندان از این صندلی‌ها انتخاب کنید.

 • صندلی و مبل پذیرایی از مراجعین

در محیط اداری علاوه‌بر صندلی کارمندان باید فکری هم برای استفاده مناسب مراجعین نیز کرده باشید. در طراحی صندلی اداری به تعدادی صندلی و حتی مبل راحتی برای پذیرایی از مراجعین نیاز دارید. البته در این‌باره باید سطح استقبال از مراجعین و همچنین سطح بهره‌مندی از چنین صندلی‌ها را ارزیابی کرده باشید. مثلاً معمولاً در لابی یا اتاق انتظار از صندلی‌های راحت اما معمولی برای مراجعین استفاده می‌شود. معمولاً این صندلی‌ها با فضای دکور بندی شده اتاق همخوانی دارند. اما برای حضور میهمانان در اتاق مدیریت ماجرا متفاوت است و شاید لازم باشد تا یک دست مبل اداری راحت و شیک مناسب فضای مدیریت اداره تهیه کنید.

 • طراحی کتابخانه و قفسه

  کتابخانه-فرلی-دیزاین

در فضاهای اداری با تعداد زیاد اسناد روبه‌رو هستیم که باید همگی آنها را در ساختاری منظم و حساب‌ شده بایگانی کنیم. در عین‌ حال همیشه با تعداد زیاد کتاب‌ها، مجلات، بروشورها، پوشه‌ها مواجه هستیم. برای مدیریت این حجم از اسناد و مکاتبات به فضاهایی مانند کتابخانه و یا قفسه نیاز داریم. طراحی کتابخانه از بخش‌های کلیدی در طراحی مبلمان اداری است. طراحی‌ای که می‌تواند مرز محسوسی در نظم بخشیدن و یا بی‌نظم شدن محیط اداری ما داشته باشد.

نکته‌هایی از ارکان طراحی مبلمان اداری

محیط اداری فضایی برای کار دائمی ما است. مهم است که در فضایی جذاب، پویا، زیبا و البته مفید و کارآمد حضور داشته باشید. با استفاده مناسب از مبلمان اداری می‌توانیم چنین بستری را خلق کنیم. در این‌باره باید به چند نکته کلیدی از ارکان طراحی مبلمان اداری توجه کرده باشید. این ارکان کلیدی به‌ قرار زیر هستند:

 • مبلمان اداری باید ارگونومیک باشد

ارگونومیک بودن اصل کلیدی است. تقریباً در طراحی هر نوع صندلی و یا هر نوع مبلمانی به اصل ارگونومیک بودن توجه می‌شود. اما تعریف ارگونومیک از مبل راحتی خانه تا مبلمان اداری متفاوت است. در بحث اداری باید به سراغ طراحی‌های بی‌نقص حرکت کنیم. در نهایت از میزها و صندلی‌ها با ابعاد و طراحی مناسب استفاده کنیم. طراحی‌ای که حین کار باعث خستگی و یا آسیب جسمی کارمندان نشود. شاید برای یک لحظه بتوانید کار بر روی صندلی و یا میز غیر ارگونومیک را تحمل کنید و هیچ اتفاقی نیفتد. اما قطعاً در درازمدت این طرح غیر ارگونومیک باعث مشکلات جسمی و حرکتی در شما می‌شود. مبلمان اداری ارگونومیک برای کار ساده و بدون آسیب بدنی کارمندان طراحی ‌شده است. حتماً برای طراحی مبلمان اداری خود برخورداری از قابلیت‌های ارگونومیک را مدنظر داشته باشید.

 • زیبایی و هماهنگی از ارکان طراحی مبلمان اداری

مبلمان اداری باید زیبا باشد. البته به اندازه‌ی مبلمان راحتی خانه و نه حتی به مانند آنها دارای نقش و طرح‌های چشمگیر باشد. زیبایی مبلمان اداری تعریف تخصصی دارد که کاملاً با الگوی زیباشناسی ما در طراحی مبلمان خانگی متفاوت است. این زیبایی بیشتر به قابلیت‌های هارمونی مبلمان و تناسب رنگ‌ها تا طراحی آنها اشاره می‌کند. مبلمان اداری باید طراحی هماهنگ داشته باشد. از رنگ‌بندی مناسب محیط اداری برخوردار باشد و در طراحی آنها از المان‌های هارمونیک استفاده ‌شده باشد. لزوماً نیازی نیست تا همه عناصر مبلمان اداری را شبیه هم انتخاب کنیم. اما لازم است تا از تضادهای متعارف در این فضا بهره‌مند شوید.

 • اهمیت سبک در طراحی مبلمان اداری

سبک از ارکان کلیدی در طراحی مبلمان اداری است. سبک‌ها متفاوت هستند. اما به‌ جای خود و با انتخاب مناسب، همگی آنها زیبا و کارآمد می‌شوند. سبک مدرن با طراحی ساده اما هارمونیک در مقابل سبک کلاسیک با طراحی برجسته و چشم‌نواز، هنر چیدمان مناسب فضاهای اداری می‌باشند. معمولاً طراحان مبلمان اداری با توجه به نوع فضای کار و محیط اداری، نوع سبک طراحی مبلمان اداری را انتخاب می‌کنند. اما آنچه مسلم است، استفاده مناسب از ابزارها در خلق سبکی خاص است. تداخل سبک‌ها از ملاحظات طراحی مبلمان اداری است. تداخل سبک‌ها باعث آشفتگی محیط اداری می‌شود و این فضا را از فرم جذاب و ایده‌آل به محیطی گیج‌کننده و تو ذوق زننده تبدیل می‌کند. از طرفی بهره‌مندی از سبک باعث تغییر الگوی کار کارمندان نیز خواهد شد.

 • مبلمان اداری باید مقاوم و ماندگار باشد

در طراحی صندلی اداری از بهترین متریال‌ها استفاده کنید. مبلمان تهیه ‌شده از متریال نامرغوب کیفیت لازم برای استفاده در محیط اداری را ندارد. محیط اداری فضایی کاملاً متفاوت از محیط خانگی است. در اداره از هر صندلی بارها و بارها استفاده می‌شود. صندلی و یا میز نامرغوب تهیه شده از متریال ضعیف نمی‌تواند در مقابل این حجم از فعالیت اداری دوام بیاورد و به ‌سرعت خراب می‌شود. لذا علاوه‌بر طراحی ارگونومیک با الگوی زیباشناسی در رعایت سبک‌ها لازم است تا هر عضو مبلمان اداری از متریال مرغوب و جان‌سختی طراحی ‌شده باشد.

توصیه‌هایی برای خرید و طراحی مبلمان اداری

کارآمد بودن کارمندان، انجام درست کارهای اداری و مهارت در بایگانی مناسب اسناد در کنار پذیرایی و راهنمایی مناسب مراجعین، هدف نهایی هر محیط اداری است. مبلمان اداری در خدمت این اهداف طراحی‌ شده است. بنابراین در خرید و حتی طراحی مبلمان اداری قبل ‌از آنکه به الگوی ساخت آنها فکر کنید، برای حضور مفید آنها در محیط اداره برنامه داشته باشید.
لازم است تا با دقت پروسه انجام کار در محیط اداری را بررسی کنید. تعداد کارمندان و فضای کافی برای هر کارمند را ارزیابی کنید و حتی لازم است که تعداد مراجعین و نیاز آنها در محیط اداری را پیش‌ بینی کرده باشید. مثلاً شاید لازم است تا مراجعین فرمی را پر کنند و یا چیزی بنویسند. در این‌ صورت باید میز تحریر مناسب آنها در سمت مراجعین را پیش ‌بینی کرده باشید. با در نظر داشتن نیاز کارمندان و هدایت مناسب مراجعین است که می‌توانید طراحی صندلی اداری مناسب و حرفه‌ای را تکمیل کنید. برای مشاوره و یا انجام طراحی مبلمان اداری می‌توانید از خدمات تخصصی گروه فرلی دیزاین استفاده کنید.

[ وبلاگ ما ]

آخرین مقالات ما را بخوانید