انواع صندلی اداری کدام‌اند؟

تمام صندلی‌ها برای نشستن افراد طراحی شده‌اند. اما الگوی کاربرد آنها و همچنین نحوه نشستن افراد متفاوت است. در عین ‌حال صندلی اداری طراحی متفاوت با مبلمان راحتی دارد. این صندلی‌ها در انواع گوناگون به‌ قرار زیر ساخته می‌شوند:

 1. صندلی مدیریت
 2. صندلی کارمندی
 3. صندلی انتظار
 4. صندلی کنفرانس

تمامی این صندلی‌ها مناسب جانمایی در فضاهای اداری طراحی ‌شده‌اند. اما انتظارات متفاوتی در فضاهای اداری دارند. در ادامه به بررسی فنی و قابلیت‌های کاربردی و نگاه طراحی هر کدام از این صندلی‌ها می‌پردازیم.

صندلی مدیریت

برجسته‌ترین صندلی در هر محیط اداری صندلی مدیریت است. این صندلی برای استفاده‌ی هدفمند مدیران مجموعه‌های اداری طراحی ‌شده‌اند. صندلی مدیریت علاوه ‌بر راحتی، زیبایی و شکوه خاصی که دارد، یک صندلی کاملاً ارگونومیک با رعایت تمامی استانداردهای کاربردی میز تحریر می‌باشد.
صندلی مدیریت متفاوت از دیگر صندلی‌های اداری برای استفاده مفید و تأثیرگذار مدیران در فضاهای اداری طراحی‌ شده است. از ویژگی‌های بارز انواع صندلی مدیریت می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • • این صندلی‌ها ارگونومیک هستند:

برای طراحی صندلی مدیریت تمامی الزامات ارگونومیک رعایت می‌شود. ارگونومیک بودن لزوماً راحت بودن صندلی نیست. بلکه برخورداری از طراحی استاندارد برای انجام ساده کارهای اداری است. به شکلی که در حین کار اداری احساس خستگی نداشته باشیم و یا بدن در موقعیت نامناسب قرار نگرفته باشد.

 • • از قابلیت تنظیم ارتفاع و زاویه تکیه‌گاه برخوردار هستند:

در طراحی صندلی مدیریت از دو جک برای تنظیم ارتفاع و زاویه استفاده می‌شود. تنظیم ارتفاع برای تناسب صندلی با قد افراد طراحی شده ‌است. تنظیم زاویه نیز برای هر چه مسلط‌تر شدن افراد حین کارهای اداری پیش‌ بینی ‌شده است. در کل تنظیم ارتفاع و زاویه باعث ایجاد فرم بهتر حین کار می‌شود. در صورت نشستن‌های طولانی آسیب‌های بدن کمتر است و افراد کمتر خسته می‌شوند.

 • • دارای پشت سری هستند:

صندلی مدیریت ابعاد بزرگی دارد و برای حمایت از تمام اندام طراحی ‌شده است. این حمایت حتی در نگه‌داشتن سر حین استراحت نیز ادامه دارد. صندلی‌های مدیریت را با پشت سری‌های بزرگ و راحت طراحی می‌کنند تا افراد بتوانند حین کار به گردن خود استراحت دهند.

 • • دارای پایه‌های چرخ‌دار هستند:

پایه‌های چرخ‌دار از الزامات طراحی صندلی‌های اداری است. اما همه صندلی‌های اداری را با این قابلیت طراحی نمی‌کنند. صندلی مدیریت یکی از همین صندلی‌های چرخ‌دار است. هر چند برخی مدل‌ها را با پایه‌های ثابت طراحی کرده‌اند. بهره‌مندی از پایه چرخ‌دار و یا پایه ثابت سلیقه‌ای است و تماماً بستگی به خواست و نیاز شخص مدیر دارد.

طراحی صندلی اداری

انواع صندلی مدیریت

صندلی مدیریت با طراحی برجسته و امکانات گسترده از بهترین صندلی‌های اداری است. نشستن بر روی این صندلی‌ها حس راحتی دارد. در عین ‌حال برای ایجاد انگیزه و کسب انرژی انجام کار طراحی ‌شده‌اند. این صندلی‌ها در طرح‌ها و ایده‌های متنوع ساخته ‌شده‌اند. اما در کل انواع صندلی اداری را در دو گروه قرار می‌دهند:

 • • صندلی مدیریت کلاسیک:

صندلی مدیریت با نمای کلاسیک است. ظاهری درشت، زیبا و چشمگیر دارند. در عین ‌حال راحت و منعطف طراحی‌ شده‌اند. این صندلی‌ها را معمولاً با روکش‌های چرمی طراحی می‌کنند و مناسب تکمیل مبلمان اداری در دکوراسیون‌های کلاسیک هستند.

 • • صندلی مدیریت پشت توری:

صندلی‌های پشت توری ایده‌های جدید از طراحی صندلی‌های اداری هستند. این صندلی‌ها خنک، سبک و کاملاً ارگونومیک طراحی می‌شوند. از ایده صندلی اداری پشت توری برای طراحی صندلی مدیریت نیز استفاده ‌شده است. البته این صندلی‌ها مناسب دکوراسیون اداری مدرن از مبلمان اداری در طراحی مینیمال شده هستند.
از کنار صندلی مدیریت عبور می‌کنیم و می‌خواهیم ببینیم که دیگر کارمندان فضاهای اداری قرار است بر روی چه نوع صندلی‌هایی نشسته و ساعت‌ها کار سخت اداری را انجام دهند.

صندلی کارشناسی

صندلی کارشناسی جایی در حد فاصل صندلی مدیریت تا صندلی کارمندی قرار دارد. در واقع صندلی کارشناسی نوعی صندلی با طراحی ارگونومیک است که از حس و حالی مدیریتی برخوردار نیست؛ اما همچنان صندلی راحت، کاملاً برجسته با امکانات قابل ‌توجه است.
صندلی کارشناسی، هم می‌تواند نقش صندلی مدیریت را داشته باشد و هم به ‌عنوان یک صندلی مفید کارمندی مورد استفاده قرار بگیرد. این صندلی‌ها با قیمت بسیار کمتر از صندلی مدیریت فروخته می‌شوند. اما قابلیت‌های کاربردی ایده‌آل در طراحی کاملاً ارگونومیک دارند.

صندلی کارمندی

صندلی کارمندی مهمترین صندلی اداری در چیدمان مبلمان اداری است. زیرا صندلی مخصوص کارمندان طراحی ‌شده است. از آنجایی ‌که در هر محیط اداری تعداد کارمندان زیاد است، حضور این صندلی‌ها نیز قابل ‌توجه است و باید در تهیه مناسب آنها دقت بالایی داشته باشیم. صندلی کارمندی به مانند صندلی مدیریت و حتی صندلی کارشناسی فرم راحتی ندارد. بدون قسمت پشت سری طراحی ‌شده و حتی ممکن است فاقد امکاناتی مانند تنظیم ارتفاع و یا تنظیم زاویه باشد. اما در کل این صندلی‌ها طراحی ارگونومیک دارند و برای انجام کارهای طولانی ‌مدت پشت میز فضاهای اداری طراحی ‌شده‌اند.
یک صندلی کارمندی می‌تواند خیلی ساده و یا کاملاً مدرن با امکانات جذاب مانند پایه‌های چرخ‌دار، تنظیم ارتفاع، تنظیم گودی کمر باشد. اما در نهایت طراحی ساده در ابعادی کوچک دارند که با متریال‌های نه‌ چندان گران‌قیمت طراحی می‌شوند. این صندلی‌ها باید ارگونومیک باشند تا حین ساعت‌ها کار اداری باعث خسته شدن کارمندان نشوند.

صندلی کنفرانس

همان‌طور که از نام این صندلی پیدا است، برای جانمایی و تکمیل مبلمان اداری سالن‌های کنفرانس و یا اتاق جلسات فضاهای اداری طراحی ‌شده‌اند. البته از این صندلی‌ها می‌توانید برای دیگر محیط‌های اداری و حتی نیاز کارمندان استفاده کنید. ولی در کل مناسب کارهای طولانی ‌مدت پشت میز تحریر نیستند. اما برای نشستن طولانی ‌مدت در یک جلسه طراحی شده‌اند. صندلی کنفرانس معمولاً بدون چرخ است. هر چند مدل‌های چرخ‌دار نیز طراحی ‌شده است؛ اما حضور مدل‌های چرخ‌دار باعث بی‌نظمی محیط جلسه می‌شود. لذا برای تجهیز سالن‌های بزرگ از مدل‌های ساده استفاده می‌کنند. صندلی کنفرانس معمولاً بدون امکان شخصی‌سازی طراحی‌ شده است. لذا در این صندلی‌ها امکان تنظیم ارتفاع و یا زاویه گودی کمر وجود ندارد.

صندلی انتظار

صندلی اداری است که مخصوص مهمانان طراحی‌ شده است. از این صندلی‌ها در اتاق انتظار مراجعین قرار می‌دهند. این صندلی‌ها فرمت راحت مبلمان اداری را ندارند. اما طراحی آنها برای نشستن استاندارد افراد طراحی‌ شده است. این صندلی‌ها برای انجام کار اداری نیستند. طراحی ارگونومیک آنها برای نوشتن و کارهای طولانی مدت اداری انجام نشده است. بلکه از طراحی ارگونومیک نشستن ساده بدون خستگی در درازمدت برخوردار هستند. این صندلی‌ها را به شکل تکی یا مجموعه چندتایی کنار هم طراحی می‌کنند.

تفاوت انواع صندلی اداری

در بحثی جامع از انواع صندلی اداری صحبت کردیم. اما حالا قرار است تا به توضیحات تکمیلی از تفاوت طراحی و قابلیت‌های کاربردی انواع این صندلی‌ها اشاره کنیم.

تفاوت صندلی مدیریت با صندلی کارشناسی

صندلی مدیریت و صندلی کارشناسی شباهت زیادی دارند. تا جاییکه می‌توان از صندلی کارشناسی به‌ جای صندلی مدیریت نیز استفاده کرد. با این ‌وجود تفاوت‌هایی دارند.

 • صندلی مدیریت بزرگتر و حتی سنگین‌تر از صندلی کارشناس است.
 • صندلی مدیریت راحت‌تر و ارگونومیک‌تر از صندلی کارشناس است.
 • در طراحی صندلی مدیریت از متریال‌های اصیل و گران‌قیمت استفاده ‌شده است.
 • قیمت صندلی مدیریت بیشتر از صندلی کارشناس است.
 • امکاناتی مانند تنظیم ارتفاع، تنظیم گودی کمر، تنظیم زاویه و یا چرخش نشیمنگاه و… در صندلی مدیریت بیشتر از صندلی کارشناس است.

صندلی مدیریت و کارشناس از ارکان مبلمان اداری هستند. این دو صندلی، کلاس کار در محیط اداری را ارتقا می‌بخشند. اما به‌ هر حال باید در انتخاب و کاربرد آنها هدفمند تصمیم‌گیری کنیم.

تفاوت صندلی کارشناسی با صندلی کارمندی

صندلی کارشناسی در حد فاصل صندلی کارمندی تا صندلی مدیریت طراحی ‌شده است. صندلی کارشناس و کارمندی هر دو از متداول‌ترین انواع صندلی اداری هستند. اگر چه می‌توان قابلیت‌های کاربردی آنها را یکسان تلقی کرد؛ اما در کل تفاوت‌هایی دارند. از قبیل:

 • تفاوت صندلی کارشناسی با صندلی کارمندی
 • معمولاً ارتفاع صندلی کارشناس از صندلی کارمندی کمتر است.صندلی کارشناس بسیار راحت‌تر از صندلی کارمندی است.
 • امکانات در صندلی کارشناس بیشتر از صندلی کارمندی است.
 • امکان شخصی‌سازی در صندلی کارشناس بیشتر از صندلی کارمندی است. معمولاً صندلی کارشناس از تمام امکانات تنظیم ارتفاع و یا تنظیم زاویه وجود دارد. اما صندلی کارمندی معمولاً فقط از قابلیت تنظیم ارتفاع برخوردار است.
 • صندلی کارشناس گران‌تر از صندلی کارمندی است.

تفاوت صندلی کنفرانس با دیگر انواع صندلی اداری

 • صندلی کنفرانس برای استفاده‌ی هرازگاهی طراحی ‌شده است. این صندلی‌ها فقط حین برگزاری جلسات استفاده می‌شوند. همچنین از آنجا که قرار نیست تا فرد خاصی دائماً از آنها استفاده کند، لذا قابلیت شخصی‌سازی نیز ندارند. تفاوت صندلی کنفرانس با دیگر صندلی‌ها مانند صندلی کارمندی به ‌قرار زیر است:
 • امکانات شخصی‌سازی صندلی کنفرانس کمتر از دیگر انواع صندلی اداری است.
  صندلی‌های کارمندی و کارشناس به ‌مراتب راحت‌تر از صندلی کنفرانس هستند.
  معمولاً صندلی کنفرانس بدون چرخ است. اما عموم صندلی‌های کارمندی و کارشناس را چرخ‌دار طراحی می‌کنند.
  صندلی کنفرانس از امکاناتی مانند تنظیم ارتفاع و یا تنظیم زاویه برخوردار نیستند.
  صندلی کنفرانس به مانند دیگر انواع صندلی اداری برای انجام طولانی ‌مدت کارهای دفتری طراحی نشده است.

تفاوت صندلی انتظار و دیگر انواع صندلی اداری

 • صندلی انتظار در تکمیل مبلمان اداری برای حضور مناسب مراجعین فضای اداری طراحی‌ شده است. این صندلی‌ها برای استفاده طولانی ‌مدت افراد نیستند. اما استفاده از آنها زیاد است. در واقع مراجعین اداره مدت ‌زمان کوتاهی را برای نشستن بر روی این صندلی‌ها صرف می‌کنند. اما تعدد مراجعین زیاد است و استفاده مکرر از این صندلی‌ها انجام می‌شود. به ‌این ‌ترتیب نیازی نیست تا صندلی انتظار، یک صندلی کاملاً ارگونومیک با امکانات شخصی‌سازی باشد. اما باید از متریال مقاوم طراحی‌ شده تا تحمل حضور مکرر افراد مختلف را داشته باشد. تفاوت صندلی انتظار با دیگر انواع صندلی اداری به قرار زیر است:
 • صندلی انتظار برای کارهای دفتری بر روی میز تحریر طراحی نشده است.
 • صندلی‌های انتظار فاقد چرخ هستند.
 • امکان شخصی‌سازی در صندلی‌های انتظار پیش‌ بینی نشده است. این صندلی‌ها بدون امکان کنترل ارتفاع و یا زاویه و… هستند.
 • قیمت صندلی انتظار معمولاً کمتر از دیگر انواع صندلی اداری است.
 • صندلی انتظار با طراحی مقاوم و مناسب نشستن انواع افراد ساخته می‌شود.

تأثیر کیفیت متریال در طراحی انواع صندلی اداری

کیفیت مؤلفه کلیدی در کارایی و حتی قیمت انواع صندلی اداری است. اگر بخواهیم دسته‌بندی معینی را در این‌باره مطرح کنیم، مرغوب‌ترین و لزوماً گران‌ترین صندلی‌های اداری به ‌ترتیب، صندلی مدیریت، صندلی کارشناسی، صندلی کارمندی، صندلی کنفرانس و در نهایت صندلی انتظار هستند.
اگر چه این ترتیب لزوماً در همه موارد و برای طراحی انواع صندلی اداری صادق نیست؛ اما در کل رویکرد طراحی انواع صندلی اداری برای رعایت این سلسله ‌مراتب طراحی ‌شده است. قطعاً نمی‌توانیم کیفیت طراحی صندلی کنفرانس را با کیفیت ساخت و حتی طراحی صندلی مدیریت مقایسه کنیم. فراتر از بحث کیفیت متریال، باید از امکانات طراحی انواع صندلی مدیریت نیز صحبت کنیم. برخورداری از امکانات شخصی‌سازی صندلی‌ها مانند تنظیم ارتفاع و یا تنظیم زاویه، کیفیت ساخت این امکاناتپ در قیمت صندلی اداری تأثیرگذار است.
در این مقاله از فرلی دیزاین به بررسی انواع صندلی اداری پرداختیم. دقت کنید که لزوما برای انتخاب صندلی تابع محدودیت ها نیستید. اما بهتر است در انتخاب مبلمان اداری هوشمندانه تصمیم گیری کنید. چرا که فراتر از زیبایی این صندلی ها برای بهبود روند کار اداری طراحی شده اند. با انتخاب مناسب می توانید روند کار اداری را مفیدتر سازید. برای این منظور می توانید از خدمات مشاوره تخصصی کارشناسان فرلی دیزاین بهرمند شوید.

 

[ وبلاگ ما ]

آخرین مقالات ما را بخوانید