تصور ما از کافی شاپ

کافی شاپ‌ از فضاهای جذاب شهری است. فکر اینکه بتوانید گوشه‌ای دنج و آسوده در همهمه شهری داشته باشید، برای هر کسی جذاب است. کافی شاپ‌‌ها باید برای این خواسته شیرین ساکنین شهرهای شلوغ برنامه داشته باشند. اصول طراحی داخلی کافی شاپ در اصل برای ایجاد چنین فضاهایی است. فضاهایی دنج و آرام با طراحی آرامش‌بخش از ایجاد حس راحتی و خودمانی تا افراد خسته از همهمه شهری را برای ساعاتی هر چند کوتاه در آرامشی لطیف به سرخوشی برسانند.

چرا دکوراسیون داخلی کافی شاپ‌ مهم است؟

همه می‌دانیم که کافی شاپ‌‌ها محل سرو انواع قهوه و دیگر نوشیدنی‌های سرد و گرم هستند. لذا ظاهرا بهترین کافی شاپ‌‌ها همان‌هایی هستند که بهترین قهوه‌ها را سرو می‌کنند. اما در عمل این‌طور نیست. چرا که مشتریان کافه‌ها سرو قهوه را همراه با حس و حالی دوست‌داشتنی می‌خواهند. سرو قهوه و یا دیگر نوشیدنی‌ها در اصل بهانه‌ای است تا آنها را به مکانی دلپذیر از حس و حالی خودمانی و راحت برساند. کافی شاپ‌‌ها قبل ‌از آنکه محل سرو بهترین قهوه‌ها باشند، باید مکانی ایده‌آل برای وقت‌گذرانی مشتریان خود باشند. اهمیت طراحی داخلی کافی شاپ برای تکمیل این خواسته مشتریان است.
خیلی از کافی شاپ‌ دارها با تفکر مهارت‌های قهوه‌سازی خود دست در این حرفه دارند. این خیلی مهم است که به ‌عنوان کافی شاپ دار مهارتی تأثیرگذار در سرو انواع نوشیدنی داشته باشید. مشتریان شما در آخرین حلقه خواسته‌هایشان قطعا نوشیدن قهوه‌ای استثنائی را می‌خواهند. اما در اولین حلقه خواسته‌هایشان به‌ دنبال مکانی دنج، راحت و زیبا با بهره‌مندی از حسی دوست‌داشتنی می‌گردند. مثلاً پیش خودشان می‌گویند که فلان کافی شاپ‌ پاتوق ماست. چرا؟! چون در آنجا از فضایی آرام و زیبا، جذاب و آسوده برخوردار هستیم. برای داشتن کافی شاپ‌ موفق با مشتریان وفادار در کنار سرو بهترین نوشیدنی‌ها به داشتن مکانی زیبا همراه سبک‌های دکوراسیون کافی شاپ اصیل نیاز داریم. برای همین است که باید در نگاهی جامع دکوراسیون داخلی کافی شاپ‌ را جدی بگیرید.

 

دکوراسیون کافی شاپ

سبک‌های طراحی داخلی کافی شاپ

 • سبک‌ها سنگ‌بنای هر فضای معماری شده ‌هستند. معماران و به ‌دنبال آن، طراحان داخلی فضاهای ساختمانی به سبک‌ها پایبند هستند و خلاقیت‌های خود را در امتداد سبکها شکل می‌دهند. زیرا تنها سبک‌ها هستند که هارمونی فضای داخل و بیرون ساختمان شما را کامل می‌کنند. در طراحی داخلی کافی شاپ‌ نیز سبک‌هایی وجود دارد. هر چند طراحان در این‌باره از خلاقیت‌های خود بارها و بارها استفاده می‌کنند. اما در نهایت اولویت پایبند شدن به سبک طراحی دکوراسیون کافه مناسب است.
  جالب است بدانید که سبک‌ها باعث جذب مشتریان خاص هم می‌شوند. مثلاً خیلی‌ها از حضور در کافی شاپ‌‌های سنتی لذت می‌برند و عده‌ای هم علاقه به وقت گذرانی در کافی شاپ‌‌ها با طراحی فانتزی شده دارند. خلاصه سبک، سنگ ‌بنای طراحی داخلی کافی شاپ‌ است. سبک‌های محبوب در دکور کافی شاپ‌ به‌ قرار زیر هستند:
  کافی شاپ‌ کلاسیک
 • کافی شاپ‌ مدرن
 • کافی شاپ‌ روستیک
 • کافی شاپ‌ سنتی
 • کافی شاپ‌ صنعتی
  در ادامه به شرح ساده در معرفی هر کدام از این سبک‌ها می‌پردازیم.

طراحی داخلی کافی شاپ‌ کلاسیک

منظور از کلاسیک بودن لزوماً قدیمی بودن نیست. این سبک آینه تمام ‌عیاری از بیان هنر معماری کلاسیک است. معماری‌ که در دهه‌های گذشته شکل‌ گرفته و هنوز هم با رویکردی به ‌روز شده مورد توجه خیلی‌ها قرار می‌گیرد. استفاده از مبلمان با طراحی کلاسیک سلطنتی، طراحی پیش‌خوان با نقش ‌و نگارهای فراوان در کنار کابینت‌های نمای طرح دار همراه با نقش‌های هارمونیک از اصول طراحی کافی شاپ با الگوی کلاسیک است. در عین ‌حال استفاده از میز و صندلی‌های چوبی با طراحی مدل‌های قدیمی، استفاده از لوستر، خصوصا مدل‌های چند شاخه با رنگ‌های طلایی و یا آمیخته از طلایی و سفید نیز در این ایده هنرنمایی می‌کنند.

طراحی داخلی کافی شاپ‌ مدرن

هر اندازه در طراحی کلاسیک به ‌دنبال فضاهای مجلسی و سلطنتی هستیم، در این حس و حال مدرن شده به خلق فضاهایی با ظاهر ساده‌تر و شاید سرراست تر فکر می‌کنیم. طراحی مدرن از محبوب‌ترین سبک‌ها در دکور کافی شاپ‌ است. چرا که هزینه دکوراسیون کافی شاپ‌ مدرن از دیگر نمونه‌ها نسبتاً کمتر است. در عین ‌حال همه ‌چیز در دنیایی مینیمال شده خلاصه شده ‌است. هر کسی به‌ سرعت با آن ارتباط برقرار می‌کند و در کل فضاهایی راحت و بی‌تکلف هستند. در طراحی کافی شاپ‌ مدرن به هارمونی یکنواخت از تمامی ملزومات می‌پردازیم.

طراحی داخلی کافی شاپ‌ سنتی

اگر چه کافی شاپ‌‌ها دستاورد فرهنگ غربی‌ها در نزد ما هستند؛ اما دلیل نمی‌شود تا رنگ ‌و بوی استفاده از آنها شکل ‌و شمایل ایرانی شده نداشته باشد. کافی شاپ‌ سنتی چنین فضاهایی است.
در این کافی شاپ‌‌ها تا دلتان بخواهد از مظاهر سنتی ایرانی البته با سلایق زیبا و شایسته استفاده می‌شود. نماسازی اسلیمی در کنار استفاده از مبلمان سنتی همراه با استفاده از فرش و گلیم‌های رنگی و حتی میزها و فنجان‌ها و لیوان‌های نوستالژیک همگی در این نوع فضاسازی حضور دارند. یک کافی شاپ‌ سنتی با طراحی خوب می‌تواند شما را به قلب فرهنگ ایرانی برساند.

طراحی داخلی کافی شاپ‌ روستیک

نماهای روستیک نوعی فضاسازی بر پایه‌ی استفاده از چوب هستند. گاهاً از این نوع فضاها با عنوان معماری روستایی هم یاد می‌کنند. معماری‌ که تماماً در سایه استفاده بهینه و هدفمند از انواع چوب شکل می‌گیرد. قاعدتاً اگر علاقه به طراحی کافی شاپ‌‌های جنگلی دارید و یا دوست دارید که مشتریان شما در فضای کافی شاپ‌ شما حسی از بودن در محیطی روستایی و یا جنگلی داشته باشند، طراحی روستیک بهترین پیشنهاد است. در این سبک همه ‌چیز از میز و صندلی‌ها تا روکش دیوارها و حتی خود دیوارها و پیش‌خوان و… از چوب ساخته می‌شوند.

طراحی داخلی کافی شاپ‌ صنعتی

این ایده سبک جدیدی است که در این سال‌های اخیر کاملاً مورد توجه طراحان فضاهای داخلی قرار گرفته ‌است. در این ایده قرار است مشتریان را به فضایی شبیه مکان‌های صنعتی دعوت کنیم. مثلاً آقا و خانوم خسته از محیط شهری را در فضایی که یادآور دنیایی صنعتی ‌شده است، پذیرایی کنیم. شاید حضور المان‌های صنعتی در تضاد با ماهیت کافی شاپ‌‌ها باشد. اما در طراحی همیشه همه ‌چیز آن‌ طوری که فکر می‌کنید، سرراست نیست. گاهی هم هستند کسانی که از حس مکان‌های کارخانه‌ای برای نوشیدنی قهوه‌ای دلچسب لذت می‌برند.

10 نکته طراحی کافی شاپ

10 نکته برای داشتن کافی شاپی جذاب و متفاوت

وابستگی به سبک‌ها دورنمای ما برای طراحی داخلی کافی شاپ است. با داشتن این دورنما می‌توانیم به فراخور فضای کافی شاپ‌ و با در نظر داشتن سلایق مشتریان از المان‌های مناسب استفاده کنیم. هر چند پایبندی به سبکها اهمیت زیادی دارد؛ اما در نهایت لازم است تا برای طراحی کافی شاپ‌، خلاق محور باشیم. در این‌باره به چند نکته کلیدی نیاز دارید.

1. یک یا چند فضا برای بازی و سرگرمی داشته باشید:

کافه‌ها فقط محل سرو قهوه‌ها در سکوتی طولانی نیستند. خیلی‌ها از فضای کافه برای وقت‌گذرانی در کنار هم استفاده می‌کنند. البته در این وقت‌گذرانی از انجام انواع بازی‌های گروهی نیز استقبال می‌کنند. انجام بازی‌های فکری، بازی‌های دونفره، بازی‌های چندنفره مانند مافیا در فضای داخلی کافی شاپ‌‌ها متداول است. در طراحی داخلی کافی شاپ‌ خود برای چنین فضاهایی برنامه داشته باشید.

2. فضاهای دنج طراحی کنید:

گوشه‌های دنج بهترین فضاهای هر کافی شاپ‌ هستند. فضاهایی که محصور نیستند؛ اما در محیطی خلوت برای خلق فضایی خصوصی مناسب می‌باشند. این فضاها می‌توانند مخصوص خلوت یک‌نفره و یا دونفره طراحی ‌شده باشند. هر کافی شاپی‌ به حضور چنین فضاهای خلوت در حس و حالی به ‌دور از هیاهو نیاز دارد.

3. از هنر کتابخانه در فضای کافی شاپ‌ استفاده کنید:

کافی شاپ محل وقت‌گذرانی مشتریان است و گاهاً در این وقت‌گذرانی حس و حالی کتاب‌خوانی نیز دارند. وجود یک کتابخانه شیک و زیبا با کتاب‌های جذاب و دوست‌داشتنی کل حس و حال کافه را دگرگون می‌کند.

4. از فضایی خلاقانه برای نگهداری تا نمایش لیوان‌ها استفاده کنید:

در فضای کار کافی شاپ‌‌ها تا دلتان بخواهد از انواع لیوان، ماگ، فنجان و… پیدا می‌شود. البته این ملزومات می‌توانند بخشی از ویترین نمایش کافی شاپ‌ نیز باشند. در دکوراسیون کافی شاپ‌ بهتر است به خلق فضایی برای نمایش جذاب لیوان‌ها و ماگ‌ها بیاندیشیم.

5. از رنگ‌آمیزی دیوارها تا نصب قاب عکس و هر المان تزیینی را جدی بگیرید:

طراحی داخلی کافی شاپ‌ با حضور جزئیات کامل می‌شود. این جزئیات شامل چیزهای زیادی هستند. مثلاً رنگ‌آمیزی دیوارها و یا جانمایی قاب عکس‌ها و حتی انتخاب المان‌های تزئینی هر فضای کافی شاپ‌ در تکمیل فضای تاثیرگذار آن از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

6. سقف را فراموش نکنید:

مشتریان کافی شاپ‌‌ها گاهاً حین انتظار برای نوشیدنی‌ها در هاله‌ای از افکاری خصوصی فرو می‌روند. آنگاه ناخواسته علاقه دارند تا در گوشه‌ای از فضا خیره بمانند. این فضا می‌تواند سقف کافی شاپ‌ جذاب شما باشد.

7. از کف‌پوش‌های مرغوب اما با طراحی چشم‌نواز استفاده کنید:

طراحی کف‌پوش کاملاً بستگی به سبک طراحی داخلی کافی شاپ دارد. اما به‌ هر حال در هر سبکی از انواع کف‌پوش در کیفیت‌های متفاوت استفاده می‌شود. کف‌پوش کافی شاپ‌ باید زیبا و کاملاً هماهنگ با الگوی طراحی داخلی آن باشد. لکن در کنار این زیبایی، لازم است تا ویژگی‌های دیگری هم داشته باشد. مانند:
– قابل شستشو باشد.
– توانایی استتار خاک را داشته باشد.
– تمیز کردن آن ساده باشد.
– استحکام بالایی داشته باشد.
– ضد لغزش باشد تا باعث سر خوردگی افراد نشود.
– در مواجهه با رطوبت دچار فرسایش نشود.

8. حضور مبلمان در فضای کافی شاپ‌ را جدی بگیرید:

در طراحی کافی شاپ‌‌ها با فضاهای متفاوتی مواجه هستیم. فضاهایی با کاربردهای متفاوت که نیاز به مبلمان متفاوتی دارند. اما در نهایت همه مبلمان‌ها، صندلی‌ها و حتی تخت‌ها باید مرغوب و راحت باشند. مبلمان کافی شاپ‌ باید برای نشستن طولانی ‌مدت افراد طراحی ‌شده باشد. آنها را در خود بگیرد و حس خوشایندی همراه راحتی دائمی داشته باشد.

9. در طراحی کانتر بار کافی شاپ‌ سنگ تمام بگذارید:

 

کانتر بار یا همان پیش‌خوان، فضای محوری در طراحی داخلی کافی شاپ‌ است. این فضا مرز میان مشتریان و صاحبان کافه می‌باشد. مکانی برای ارائه خدمات کافی شاپ‌ که باید فضایی برای عرضه زیبایی‌های آن هم باشد. کانتر بار خیلی بیشتر از هر فضای دیگری مورد توجه مشتریان قرار می‌گیرد. طراحی خلاقانه، زیبا و وابسته به سبک‌های اصلی این بخش، از مهمترین چالش‌ها برای طراحی دکوراسیون داخلی کافی شاپ‌ است.

10. نورپردازی، اصلی کلیدی در طراحی کافی شاپ‌ است:

بازی با نور برگ برنده شما در طراحی داخلی کافی شاپ‌ می‌باشد. هر اندازه در چیدمان بخش‌های مختلف فضای داخلی کافی شاپ‌ کار کرده باشید، هر اندازه در طراحی سبک خاصی حساسیت به خرج داده باشید و یا هر انداز از مبلمان گران‌قیمت و زیبا و البته راحت استفاده کرده باشید، تا وقتی در بازی نور جدی نباشید، کافی شاپ‌ شما آن ‌چیزی نخواهد شد که بتواند مشتریان ماندگار بیافریند. حقیقتاً باید در این فضا با نور و چگونگی توزیع آن بازی کنید تا محیطی پویا و جذاب داشته باشید. گاهاً لامپ‌ها بخشی از نمای داخلی کافی شاپ‌‌ها می‌شوند. در عین ‌حال از چگونگی توزیع نور لامپ‌ها برای خلق فضاهای خلوت و دنج استفاده می‌شود. فضای کافی شاپ‌ محیط کتابخانه نیست که نیاز به روشنایی کامل داشته باشد. اما قطعا محیط تاریک اتاق‌ خواب هم نیست که در هاله‌ای کم‌رنگ از نوری ضعیف به‌ خواب ‌رفته باشد.

 

مشاوره و طراحی دکوراسیون کافی شاپ

سخن پایانی

کافی شاپ‌‌ها فضاهایی متفاوت از رستوران‌ها، فست فودها و یا قهوه‌خانه‌ها هستند. این فضا قبل ‌از آنکه محیطی برای خوراکی‌ها باشد، فضایی برای وقت‌گذرانی‌ها و دورهمی ها، استراحت‌های سبک بین روز و ماندن‌های طولانی ‌مدت آخر شب است. هر کافی شاپ‌ باید برای چنین فعالیت‌هایی آماده باشد. با طراحی داخلی کافی شاپ‌ خیلی ساده و مفید می‌توانیم فضای آن را برای حس و حال متفاوت مشتریان آماده کنیم. خدمات گروه مهندسین نیکان برای این منظور همراه شما است. کارشناسان فرلی دیزاین مجری تخصصی طراحی داخلی آماده هستند تا در این‌باره به شما برای خدمات مشاوره‌ای تخصصی یاری رسانند.

[ وبلاگ ما ]

آخرین مقالات ما را بخوانید