تاثیر طراحی فضای کار در بهره وری تیم

همکاری همواره جایگاه مهمی در موفقیت یک شرکت و تجارت دارد و راهکار بسیار موثر برای حل یک مسئله ؛ اما با این وجود شاید بسیاری از شرکت ها زیر ساخت های لازم را برای ایجاد همکاری بیشتر نداشته باشد. افزودن فضاهای کاری مشترک بسیار به افزایش بهره وری کارمندان، کارتیمی و خلاقیت افراد کمک می‌کند.
هر شرکت نیاز به بستری برای افزایش راندمان کارکنان خود دارد که با یک طراحی اصولی و چیدمان عالی می‌تواند به یک ایده آل برسد پس طراحی دقیق علاوه بر زیبایی می‌تواند باعث بالابردن بازدهی افراد شود. دفتر کار اشتراکی یکی از ایده ها و تفکراتی است که تعامل میان افراد را افزایش می‌دهد. یکی از نکات کلیدی در این نوع طراحی نزدیک بودن تیم های کاری به یکدیگر است. کارمندان در این فضا می‌توانند به سادگی با یکدیگر ملاقات کرده و درباره موضوعات مختلف کاری بحث کنند، بدون اینکه مجبور باشند یک جلسه رسمی برگزار کنند. یا این روش به آنها اجازه می‌دهید در مورد کارشان با همکاران خود صحبت کنند و ایده‌های خود را به اشتراک بگذارند.
این امر باعث افزایش کارایی کارکنان و نوآوری شده و به انجام سریع کارها کمک می‌کند. از همه مهمتر اینکه یک طراحی فضای کار باز، ناخودآگاه ارتباط و پیوند میان همکاران را افزایش می‌دهد. البته طراحی فضای کار با این روش، ممکن است کار را برای فعالیت‌هایی که نیاز به تمرکز بالایی دارند سخت کند. بنابراین می‌توان از ایده‌های این روش در طراحی دفاتر کار دیگر نیز استفاده کرد.

قرار دادن میز های بزرگ و مشترک برای تیم ها

دکوراسیون دفتر کار

 

طراحی محیط کار به شکلی که به افراد کمک کند دسترسی راحتی به یکدیگر داشته باشند، می‌تواند کار را ساده تر کند. مثلا می‌توان برای گروه‌های

کاری که نیاز به ارتباط مداوم با هم دارند، بخشی از دفتر کار را در نظر گرفت؛ در این حالت می‌توان از میز مشترک بزرگی استفاده کرد. در چنین فضایی

همه افراد می‌توانند یکدیگر را ببینند و به راحتی با یکدیگر درباره کارها صحبت کنند.

طراحی فضای منعطف کاری برای جلسات داخلی

یکی دیگر از مواردی که کمک زیادی به بهبود کار تیمی می‌کند، طراحی فضایی برای برگزاری جلسات است. البته طراحی این فضا دو جنبه متفاوت دارد.
جنبه اول طراحی اتاق جلسات رسمی است. در طراحی فضای کار، در نظر گرفتن این فضا برای برگزاری جلسات رسمی ضروری است. اگر چه جلسات رسمی هیئت مدیره، کار و آموزش‌های گروهی را تسهیل می‌کند، اما افراد برای نوآوری و خلاقیت نیاز به فضای کاری مشترک برای تعامل بیشتر دارند. شاید فضاهای رسمی چندان مناسب این کار نباشد.
اما جنبه دیگر، طراحی فضایی برای جلسات داخلی است که فرصت برقراری جلسات فوری و متعدد را در صورت نیاز برای تیم‌ها فراهم می‌کند. این امر هم کمک زیادی به کار تیمی و همکاری افراد می‌کند. چرا که فرصت گفتگوی بیشتر درباره انجام کارها را به افراد می‌دهد.
چنین فضاهایی که انعطاف پذیری بیشتری در طراحی آنها به کار می‌رود، به تیم‌های کوچکتر در یک سازمان کمک می‌کند در محیطی راحت‌تر گفتگو کرده و به ایده پردازی و ارائه پیشنهادات بپردازند.

طراحی فضایی برای استراحت

طراحی فضای کار اتاق استراحت

فراهم کردن فضای مشترک در محیط های کاری فقط مربوط به استراحت کارمندان نیست. این محیط می‌تواند به افراد کمک کند تا ذهن خود را منظم کرده و بیشتر تمرکز کنند، افکار خود را تجزیه و تحلیل کرده و حتی ایده‌پردازی کنند.
گذراندن زمان در یک محیط راحت و غیررسمی، تجربه متفاوتی است که به دستیابی به ایده‌های جدید کمک می‌کند. بنابراین در صورت امکان این بخش را در طراحی فضای کار در نظر بگیرید.
به عنوان مثال قرار دادن مبلمان راحت به سبک مسکونی در محیط کاری، فضایی راحت تر را ایجاد می‌کند. فضایی که می‌تواند برای استراحت، تمرکز و حتی کار تیمی و همکاری افراد مورد استفاده قرار گیرد.

میز و صندلی ها و مبلمان با کاربرد های متفاوت

گروه های مختلف کاری نیازهای متفاوتی در محیط کار خود دارند. بنابراین مهم است که مبلمان، صندلی ها و میزهای موجود منعطف و چند منظوره باشند.
از صندلی های راحت و سبک وزن استفاده کنید تا به قابلیت جابجایی داشته باشند.
میزهایی با قابلیت تنظیم ارتفاع‌ قرار دهید تا بتوانید آن را برای قرار دادن وسایل الکترونیکی یا هنگام یادداشت‌ برداری با ارتقاع مناسب تنظیم کنید. همچنین در طراحی فضای کارتان، در قسمت‌های مشترک تخته های سفید قرار دهید تا افراد برای یادداشت برداری از آن استفاده کنند.
نکته دیگری که در طراحی داخلی دفتر کار و دکوراسیون فضای کار اهمیت دارد نورپردازی در محیط است. مثلا نورهایی که روی میزها متمرکز باشند تا نور لازم زا برای میز کاری افراد فراهم کند.

توجه به تکنولوژی در طراحی فضای کار

فناوری های مختلف مورد استفاده در فضای کار به طور مداوم در حال پیشرفت هستند. بنابراین باید این نکته را در طراحی دکوراسیون فضای کار در نظر گرفت.
در محیط های کاری، هر میز نیاز به یک کامپیوتر دارد پس در طراحی داخلی به محل قرار گیری این سیستم ها دقت کنید و در طراحی میز ها قسمت هایی را قرار دهید که کیس سیستم ها در آن قرار گیرد. این نکته کمک می‌کند میز کار شلوغ نشود.
نکته دیگر اینکه سعی کنید در قسمت های مختلف، صندلی ها و مبلمان را به شکلی قرار دهید که به پریز های برق دسترسی داشته باشند.
همچنین قرار دادن میزهایی در این قسمت ها کمک زیادی به افراد می‌کند تا در این قسمت ها بتوانند از دستگاه های شخصی خود نظیر لپ تاپ به راحتی استفاده کنند.
اگر در طراحی فضای کار خود، به اتاق جلسات یا فضای غیر رسمی مربوط به جلسات تیمی رسیده‌اید، وجود یک ویدئو پروژکتور یا ال سی دی ضروری است. در این حالت مبلمان یا صندلی ها را به شکلی قرار دهید که همه افرا به آن اشراف داشته باشند.

توجه به تکنولوژی در طراحی فضای کار

جمع بندی

همه شرکت ها باید فضاهای مشترک را در طراحی فضای کار خود در نظر بگیرند. استفاده از هر یک از این نکات طراحی ساده می تواند تفاوت زیادی در بهره وری کارکنان ایجاد کند. این به معنای تعمیرات اساسی کل دفتر نیست. می‌توانید یک فضای خالی را به یک اتاق استراحت یا یک اتاق جلسات تیمی کوچک تبدیل کنید.
گروه فرلی دیزاین با به کاربردن از خلاق ترین و مجرب ترین طراحان توانسته یکی از شرکت های برتر در حوزه ساخت و طراحی دکوراسیون داخلی دفتر کار و یا منزل شما باشد.

[ وبلاگ ما ]

آخرین مقالات ما را بخوانید