اول هدفت رو از طراحی سالن کنفرانس مشخص کن

هنگام طراحی سالن کنفرانس مجموعه خود، مهم است که نه تنها کارمندان و مشتریانی که از فضا استفاده می کنند، بلکه هدف آن را نیز در نظر بگیرید. این برای هر اداره و تیمی متفاوت است و اهداف یک جلسه می تواند بر اساس اینکه با چه کسی ملاقات می‌کنید، در مورد چه چیزی ملاقات می‌کنید متفاوت باشد. ملاحظات دیگر برای حفظ اهمیت مکان، از آکوستیک گرفته تا فناوری صوتی تصویری و حتی رنگ‌آمیزی محیط است. به هر حال، اگر همه این عناصر در کنار هم بتوانند بهره‌وری را افزایش دهند، برای کارمندان شما چند امتیاز است، احتمالاً ارزشش را دارد.

وقتی هدف، برقراری ارتباط موثر است، باید مطمئن شوید که مردم می توانند پیام شما را به وضوح ببینند و بشنوند. همه چیز در مورد فضا باید آرام و عاری از حواس پرتی باشد. سالن کنفرانس مکانی است که همه ما برای رسیدن به یک هدف مشترک گرد هم می‌آییم، بنابراین باید توجه خاصی در طراحی اتاق کنفرانس داشته باشیم.

طراحی خوب نشان‌دهنده شخصیت مجموعه شماست

این روزها، ما مقدار زیادی از روز کاری خود را در جلسات می گذرانیم، مدیران تمایل دارند حدود 35 درصد از روز کاری خود را در جلسات صرف کنند که زمان زیادی است. یک سالن کنفرانس خوب، می‌تواند باعث راحتی شرکت کنندگان شود و همچنین مکالمه و خلاقیت را در جلسه افزایش دهد و اثربخشی جلسات شما را بهبود ببخشد. به منظور نمایش شرکت خود به عنوان مجموعه‌ای حرفه‌ای و با شخصیت در فضای کنفرانس خود، باید اطمینان حاصل کنید که از طراحی و طرح ساختار یافته اتاق کنفرانس پیروی می‌کنید.

انواع چیدمان طراحی اتاق کنفرانس

چیدمان تئاتر سالن کنفرانس

این یک چیدمان معمولی اتاق کنفرانس برای رویدادهای بزرگ است، سبک تئاتر برای رویدادهایی با ارائه مرکزی عالی است، چیدمان ردیف‌هایی از صندلی‌ها به سمت صحنه است و همچنین برای قرار دادن حداکثر تعداد افراد در یک فضا ایده‌آل است.

چیدمان کلاس درس

چیدمان کلاس به طور ایده آل برای جلسات متوسط ​​و بزرگ مناسب است، زمانی که افراد زیادی برای نشستن دور یک میز وجود دارند، ما سبک کلاس را برای کنفرانس‌های تعاملی‌تر توصیه می کنیم. این چیدمان اتاق کنفرانس برای کنفرانس‌هایی خوب است که از نمایندگان انتظار نمی‌رود در آن آزمون شرکت کنند. توجه به این نکته مهم است که این سبک ممکن است به یک اتاق بزرگ نیاز داشته باشد تا بتواند میز و صندلی را برای مخاطبان متوسط ​​قرار دهد.

چیدمان هیئت مدیره

یکی از سبک‌های سنتی‌تر راه‌اندازی اتاق کنفرانس، چیدمان اتاق هیئت مدیره است که همه شرکت‌کنندگان در اطراف آن می‌نشینند، ما این سبک را برای جلسات کوچک‌تر یا با مشخصات بالا توصیه می‌کنیم، این سبک برای جلسات پراکنده نیز عالی است.

چیدمان U شکل سالن کنفرانس

این طرح اتاق هیئت مدیره یک سبک خوب برای کنفرانس ها یا جلساتی است که 40 نفر یا کمتر دارند، سبک U شکل ایده آل برای بحث است زیرا همه می توانند یکدیگر و همچنین رهبر جلسه را ببینند. ما این طرح اتاق کنفرانس را برای جلساتی که به دنبال تعامل عالی بین مدیر جلسه و نمایندگان هستند توصیه می کنیم.

چیدمان ضیافتی سالن کنفرانس

این یک انتخاب عالی برای کنفرانس‌هایی است که در آن به دنبال نشستن افراد در گروه‌های کوچک‌تر هستید، بیشتر برای سرگرمی‌های عصرانه یا شام بعد از کنفرانس استفاده می‌شود، ما این چیدمان را دوست داریم زیرا مکالمات را در محیطی آرام‌تر برگزار می‌کند.

سبک چیدمان پذیرایی

این چیدمان اتاق مناسب برای رویدادها در هنگام کار با پذیرایی نوشیدنی یا رویدادهای کوتاه است، زیرا مکان‌های نشسته بزرگی وجود ندارد، این سبک از چیدمان اتاق کنفرانس به ترویج شبکه‌های انعطاف‌پذیر در حین جابجایی افراد در طول رویداد کمک می‌کند. ما این طرح اتاق را برای افرادی که میزبان رویدادهای کوچک هستند، در حالی که مردم در طول رویداد در اطراف حرکت می کنند، توصیه می کنیم.

چگونه ظرفیت صندلی یک سالن را محاسبه می کنید؟

هنگام محاسبه ظرفیت صندلی، با همان متغیرهایی مواجه خواهید شد که در بار اشغال وجود دارد. اگر با یک میز کنفرانس بزرگ کار می کنید، باید چیزی بین 2.7 تا 3.7 متر مربع برای هر نفر بودجه داشته باشید. با این حال، اگر هر فرد میز مخصوص به خود را دارد یا اگر بیشتر شبیه به یک کلاس درس چیده شده باشد، می توانید این تخمین را به 1.4 تا 1.85 متر مربع برای هر نفر کاهش دهید. واقعاً همه چیز بستگی به نحوه چیدمان سالن کنفرانس دارد.

ایده های اتاق کنفرانس کوچک

وقتی صحبت از اتاق‌های کنفرانس کوچک می‌شود، به ویژه برای کسب‌وکارهای کوچک‌تر، می‌تواند یک محیط رسمی برای جلسات هیئت مدیره یا ارائه به مشتریان مهم باشد. اتاق را می توان برای جلسات طوفان فکری استفاده کرد که در آن اعضای تیم برای جلسات طولانی‌تر مانند برنامه‌ریزی استراتژیک سالانه دور هم جمع می شوند. همچنین ممکن است یک جلسه با کنفرانس ویدیویی داشته باشند و با مشتریان، شرکا و کارمندان ارتباط برقرار کند. از آنجایی که قرار است از فضا برای تعدادی از موارد استفاده شود، مهم است که انعطاف پذیر باشد و بتوان آن را در صورت نیاز اصلاح و تطبیق داد.

طراحی مدرن اتاق کنفرانس

کارکنان اداری تمایل دارند به سمت فضاهای اداری آرام گرایش پیدا کنند، اتاق کنفرانس مدرن بخشی حیاتی از محل کار امروزی است. آنها فضای خصوصی را برای جلسات بزرگتر ارائه می دهند و مناطقی را برای بحث در مورد موضوعات محرمانه و همچنین برگزاری جلسات رسمی فراهم می کنند. طراحی سالن کنفرانس مدرن، جلسات مشارکتی را تشویق می‌کنند و می‌تواند به شما در بیان بیانیه‌های مهم کمک کند.

اگر به طراحی اتاق کنفرانس نیاز دارید، FurliDesign شما را تحت پوشش قرار داده است. ما شرکتی از طراحان داخلی حرفه ای هستیم که در ارائه طیف وسیعی از راه حل های طراحی سالن کنفرانس تخصص داریم. ایده‌های طراحی اتاق کنفرانس ما کارآمد و خلاقانه طراحی شده‌اند تا اطمینان حاصل شود که شما حداکثر موفقیت را برای کسب و کار خود دریافت می‌کنید.

بازسازی سالن کنفرانس

اگر تصمیم گرفته اید مسیر بازسازی سالن کنفرانس خود را طی کنید، ممکن است از خود بپرسید “یک مکان کنفرانس خوب چگونه باید باشد؟” سالن کنفرانس در حین سادگی با توجه به جزئیات تعریف می شود. طراحی سالن باید به اندازه کافی زیبا باشد تا راحت و جالب باشد، اما باید به اندازه ای ساده باشد که کسانی که از اتاق استفاده می کنند بتوانند به راحتی به ارائه های خود و پرزنت محصولات حود بپردازند.

استانداردهای طراحی سالن کنفرانس حکم می کند که یک جلسه موفق به توانایی استفاده از بهترین ها در طراحی، امکانات و خدمات و همچنین فناوری و پایداری بستگی دارد. هر یک از این الزامات سالن کنفرانس به فضای راحت و مشارکتی کمک می کند که برای سازنده این جلسات بسیار مهم است.

بار اشغال یک سالن کنفرانس را چگونه محاسبه می کنید؟

محاسبه بار اشغال شما یک کار بسیار ساده است، اما بستگی به این دارد که رویداد چگونه به نظر می رسد. اگر مردم در هنگام سخنرانی می نشینند و اتاق مملو از مبلمان است، می توانید 1.4 متر مربع را برای هر نفر محاسبه کنید. اگر میزبان یک پذیرایی یا کنفرانس هستید، و اتاق نسبتاً خالی از مبلمان است، می توانید با 0.65 متر مربع برای هر نفر بروید، زیرا مردم احتمالاً بیشتر اوقات روی پای خود خواهند بود. طراحی اتاق به شما ایده خوبی از نحوه استفاده مردم از آن می دهد.

چند نکته که با رعایت آن‌ها، طراحی سالن کنفراس منحصربه فردی خواهید داشت

 • هر کاری که انجام می دهید متناسب با فضا باشد.
 • با استفاده بجا از وول پنل، اطمینان حاصل شود که شرکت‌کنندگان به جای امواج صوتی، پیام را جذب می‌کنند.
 • با مبلمان خوب، این اجاره رو به مخاطبان خود بدهید که جلسات طولانی را بدون خستنگی سپری کنند.
 • صندلی‌های چرخان نیز باعث مشارکت فعالانه اعضا می‌شود.
 • شدت نور سالن کنفرانس را تنظیم کنید.
 • افزودن روش‌های آکوستیک مانند پانل‌های دیواری پارچه‌ای، پانل‌های سقفی و پرده‌های آکوستیک، بهترین کاری است که می توانید برای بهبود انعکاس صدای سالن انجام دهید.

مراحل طراحی ساخت و تجهیز سالن های همایش

طراحی و تجهیزات سالن‌های همایش به پنج دسته‌بندی مختلف تقسیم می شود که به تفکیک در ادامه توضیح خواهیم داد :

الف) مشاوره و طراحی سالن همایش

در طراحی سالن همایش کلیه مشاوره‌ها، طراحی ها و ارائه خدمات توسط تیم مشاوره و طراحی می بایست مطابق با مقررات ملی ساختمان و نشریه های سازمان معاونت برنامه­ ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری (برنامه و بودجه) انجام پذیرد.

 • فاز صفر (مقدماتی)

مرحله‌ای است که در آن اطلاعات مورد نیاز کسب می‌شوند و مرحله شناخت و شناسایی پروژه انجام می‌پذیرد.

 • فاز یک طراحی معماری ، معماری داخلی و تاسیسات

پیاده کردن اطلاعات کسب شده فاز صفر در قالب ارائه طرح‌ها و نقشه‌های اولیه می‌باشد.

 • فاز دو طراحی سالن همایش

فاز صفر و یک معماری بیشتر نقش آماده‌سازی را دارند و بخش اصلی کار در فاز دو می‌باشد. نقشه کشی اصلی در این فاز انجام می‌گیرد.

 • فاز سه (نظارت و اجرا)

مشاوره و انتخاب پیمانکاران ذیصلاح و تهیه جزئیات اجرایی معماری، معماری داخلی، دکوراسیون و تاسیسات در حین اجرا و بروزرسانی نقشه ها در صورت نیاز در این فاز انجام می‌گیرد.
نظارت (مقیم و عالیه) در شاخه معماری، معماری داخلی، دکوراسیون، تاسیسات مکانیکی، تاسیسات برقی و تجهیزات الکتریکال
تحویل

 • فاز چهار (راه اندازی و بهره برداری)

تهیه آلبوم نقشه های چون ساخت (AS BUILT) معماری، معماری داخلی و تاسیسات و ارائه خدمات مشاوره ای و آموزشی در زمان شروع بهره برداری

ب) انتخاب پیمانکار ذیصلاح طراحی سالن همایش با برگزاری مناقصه عمومی یا محدود

واگذاری پروژه طراحی ساخت و تجهیز سالن همایش به مشاور و پیمانکار معمولاً به یکی از دو صورت زیر انجام می پذیرد :
۱. مشاور و ناظر یا مدیر طرح و ساخت + پیمانکار

انتخاب پیمانکار مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که انجام یک پروژه در زمان محدود، با کیفیت خوب، ارائه خدمات پس از فروش و گارانتی واقعی تجهیزات و تعامل مناسب با کارفرما جز با انتخاب یک پیمانکار قوی و با تجربه امکان پذیر نیست.

2. EPC (پیمانکار)

راهکار پیشنهادی استفاده از مشاور باتجربه و کارآزموده جهت طراحی سالن کنفرانس و نظارت یا انتخاب مدیر طرح و ساخت سالن همایش جهت انتخاب و مدیریت طراح و پیمانکار و انجام کامل کار می باشد.

ج) اجرای تاسیسات و دکوراسیون داخلی

 1. کفسازی و گرادیان بندی سالن بصورت پلکانی و سن طبق نقشه فنی و ترازبندی سالن
 2. اجرای زیرساخت تاسیسات مکانیکی
 3. اجرای زیر ساخت تاسیسات الکتریکی
 4. زیرساخت دکوراسیون (زیرسازی)
 5. آکوستیک
 6. اجرای دکور یا پوشش نهایی
 7. دیوارپوش های آکوستیکی ویژه
 8. کفپوش
 9. درب های نیمه آکوستیک
 10. صندلی سالن همایش
 11. سن
 12. پرده نمایش
 13. میز هیأت رئیسه، تریبون و میز اتاق فرمان با صندلی مناسب
 14. اتاق فرمان

د) تجهیزات سالن همایش

در این بخش سعی شده تجهیزات لازم به منظور تجهیز سالن همایش از ابتدا تا انتهای عملیات مورد نیاز، بصورت متوالی توضیح داده شود.

 • تجهیزات سیستم پخش تصویر
 • تجهیزات سیستم ضبط تصویر
 • تجهیزات سیستم صوت
 • تجهیزات سیستم نورپردازی عمومی و تخصصی

ه) بهره‌برداری

بهره‌برداری دربرگیرنده تمام فعالیت های مربوط به آمادگی و در حال کار بودن یک مجموعه سالن همایش به بهترین نحو ممکن است. مدیریت بهره برداری هماهنگ کننده امور تجاری، معماری، علوم رفتاری و مهندسی است. با انتخاب تیم بهره‌بردار مناسب جهت تعمیرات و نگهداری، راه اندازی، اپراتوری و برگزاری برنامه ها در سالن همایش، بهره‌وری افزایش یافته و خیال سازمان بهره‌بردار را از درگیری‌های اجرایی و مسئولیت های برگزاری مراسم راحت می نماید.

اگر به طراحی سالن همایش و تجهیز سالن همایش نیاز دارید، فرلی دیزاین اینجاست تا به شما برای رسیدن به این مهم یاری دهد.. ما شرکتی از طراحان داخلی حرفه ای هستیم که در ارائه طیف وسیعی از راه حل های طراحی سالن همایش  و تجهیز سالن همایش و طراحی سالن کنفرانس تخصص داریم. ایده‌های طراحی ما کارآمد و خلاقانه می‌باشند تا اطمینان حاصل شود که شما حداکثر موفقیت را برای کسب و کار خود دریافت می‌کنید.

چه نوع کسب و کاری به اتاق جلسه نیاز دارد؟

هر نوع کسب و کاری ممکن است به اتاق های جلسه به طور منظم یا گاه به گاه نیاز داشته باشد. این می تواند برای فروش یا جلسات هیئت مدیره، جلسات طوفان فکری، روزهای آموزش کارکنان یا معرفی محصول باشد. کسب‌وکارها، موسسات خیریه و انواع نهادهای خصوصی و دولتی نیز به طور مرتب به امکانات کنفرانسی نیاز دارند.

متراژ سالن کنفرانس باید چقدر باشد؟

هر کسب و کاری متفاوت است، اما تعداد افراد در تیم شما نشانگر خوبی از میزان متراژ و فضای میز مورد نیاز شما است.
به عنوان یک قاعده کلی، اپراتورها به ازای هر فرد 70 تا 80 سانتی‌متر مربع فضا اختصاص می‌دهند، اما بسته به برند، نوع کاربری، هر چه تیم بزرگتر باشد، مقدار کمتری برای هر نفر مورد نیاز است.

هزینه طراحی سالن کنفرانس چقدر است؟

یک سالن کنفرانس کاملاً سفارشی و متناسب با هر مشتری و فضا است، بنابراین ارائه هزینه معمولی دشوار است. ملاحظات شامل پوسته سالن، کیفیت متریال و تجهیزات و کیفیت مبلمان است.

این تغییرات در هزینه به دلیل زمان، ماهیت تغییرات، استفاده از مواد و مشارکت متخصص در پروژه رخ می دهد.

چه تجهیزاتی در اتاق جلسه خود نیاز دارم؟

دسته بندی‌های اصلی عبارتند از صندلی، سطوح کار، تجهیزات مشترک، آکوستیک و حریم خصوصی.
ویدئو کنفرانس، نمایشگرهای اتاق و سطوح نوشتاری مانند تخته سفید یا تخته سیاه، سیستم‌های برنامه ریزی اتاق‌های جلسه نیز بسته به اندازه سازمان شما می تواند مهم باشد.

یک مکان کنفرانس خوب چگونه باید باشد؟

سالن کنفرانس در حین سادگی با توجه به جزئیات تعریف می شود. طراحی سالن باید به اندازه کافی زیبا باشد تا راحت و جالب باشد، اما باید به اندازه ای ساده باشد که کسانی که از اتاق استفاده می کنند بتوانند به راحتی به ارائه های خود و پرزنت محصولات حود بپردازند.

بار اشغال یک سالن کنفرانس را چگونه محاسبه می کنید؟

اگر مردم در هنگام سخنرانی می نشینند و اتاق مملو از مبلمان است، می توانید 1.4 متر مربع را برای هر نفر محاسبه کنید. اگر میزبان یک پذیرایی یا کنفرانس هستید، و اتاق نسبتاً خالی از مبلمان است، می توانید با 0.65 متر مربع برای هر نفر بروید، زیرا مردم احتمالاً بیشتر اوقات روی پای خود خواهند بود. طراحی اتاق به شما ایده خوبی از نحوه استفاده مردم از آن می دهد.

چگونه ظرفیت صندلی یک سالن را محاسبه می کنید؟

هنگام محاسبه ظرفیت صندلی، با همان متغیرهایی مواجه خواهید شد که در بار اشغال وجود دارد. اگر با یک میز کنفرانس بزرگ کار می کنید، باید چیزی بین 2.7 تا 3.7 متر مربع برای هر نفر بودجه داشته باشید. با این حال، اگر هر فرد میز مخصوص به خود را دارد یا اگر بیشتر شبیه به یک کلاس درس چیده شده باشد، می توانید این تخمین را به 1.4 تا 1.85 متر مربع برای هر نفر کاهش دهید. واقعاً همه چیز بستگی به نحوه چیدمان سالن کنفرانس دارد.

[ وبلاگ ما ]

آخرین مقالات ما را بخوانید