چرا اجرای دکوراسیون داخلی اداری مهم است؟

می‌توان محیط اداری را با حضور چند میز و صندلی و قرار دادن یک یا چند کمد و احتمالاً چند میز و… راه اندازی کرد. این ماجرا به ظاهر خیلی ساده است، اما در بطن جریان فعالیت‌های اداری می‌توانید تاثیر این کم توجهی را شاهد باشید. زمانی که کارمندان نمی‌توانند با محیط خشک پیش رو ارتباط برقرار کنند و یا نمی‌توانید تاثیری مثبت در دیدگاه مراجعین داشته باشید.
برای بهره‌مندی مفید از جریان امور اداری، کارکرد بهینه کارمندان و اشتیاق هر چه بیشتر مراجعین لازم است تا تکنیک‌های حرفه‌ای دکور اداری را جدی بگیرید. اهمیت بهره‌مندی از دکوراسیون حرفه‌ای مزایایی دارد که به قرار زیر هستند:

 • کارمندان از تمرکز بهتری در حین کار برخوردار هستند.
 • افراد شاغل در اداره و حتی مراجعین کمتر احساس خستگی می‌کنند.
 • افراد با شوق بهتری برای فعالیت‌های اداری حاضر هستند.
 • حس آرامش ذهنی هم برای کارمندان و هم برای مراجعین ایجاد می‌شود.
 • محیط اداری فضایی پویاتر، آرام‌تر و به دور از استرس خواهد شد.
 • می‌توانید برای محیط اداری خود یک شخصیت تاثیرگذار داشته باشید.

اصول دکوراسیون داخلی اداری

نکته‌هایی برای داشتن محیط اداری زیبا و هدفمند

آنچه در ادامه خواهیم گفت، همگی نکته‌هایی برای بیان اصول دکوراسیون داخلی اداری است و قاعدتاً در اجرای این اصول دست و پا بسته نیستید. بلکه قرار است تا کاملا خلاقانه با تکیه بر این اصول از جذابیت طراحی حرفه‌ای محیط اداری برخوردار شوید. این اصول به قرار زیر هستند:

1- از تناژ رنگی هماهنگ و متناسب محیط اداری استفاده کنید:

برای انتخاب تم رنگی محیط اداری با دو رویکرد کلی سر و کار داریم. این دو رویکرد انتخاب تم رنگی تیره و یا تم رنگی روشن هستند.

 • تم رنگی تیره

منظور از تم رنگی تیره لزوماً استفاده‌ی افراطی از رنگ سیاه نیست؛ بلکه ایجاد یک ‌هارمونیک از رنگ‌های خاکستری شده در تناژ گوناگون است، به شکلی که محیط اداری شما حالت سیاه و سفیدی را تداعی کند. چنین محیطی حسی از حرفه‌ای بودن را منتقل می‌کند و به نوعی در مراجعین القای کار کردن با یک تیم کاربلد را تلقین خواهد کرد. این تم مناسب اداره‌ها با تعداد زیاد ارباب رجوع است.

 • تم رنگی روشن

در اینجا نیز منظور از روشن بودن استفاده از رنگ‌های شادی آور است که معمولاً کمتر در محیط‌های اداری مورد توجه قرار می‌گیرند، اما بهتر است بدانید که استفاده از رنگ‌های روشن در دکور اداری باعث خلق محیط کار جذاب و صمیمی‌تر می‌شود. شما می‌توانید رنگ‌های خنثی را به عنوان تم اصلی در نظر گرفته و حالا کل محیط را با حضور هدفمندی از رنگ‌های شاد و صمیمی تکمیل کنید. این تم رنگی مناسب محیط‌های اداری با حضور فعال کارمندان در کنار یکدیگر است.

دیزاین اداری

2- در دیزاین محیط اداری متنوع باشید:

یک فضای اداری شامل بخش‌های مختلفی می‌شود، اما قرار نیست تا در تمامی این بخش‌های گاها تفکیک شده از ایده‌های یکسان و تکراری برای دکوراسیون داخلی اداری استفاده کنید. شما می‌توانید به فراخور نوع کاربری فضاها از ایده‌های کاملاً متفاوت برای دیزاین اداری استفاده کنید. مثلا می‌توانید بخش کار کارمندان را در یک دکور کاملا رسمی بچینید و در بخش‌های دیگر مثلا اتاق استراحت و یا سالن غذاخوری اداره از یک دیزاین خودمانی‌تر استفاده کنید. به این ترتیب حتی در رفتار اداری و فعالیت‌های شخصی و روابط دوستانه کارمندان نیز زمینه‌هایی مدیریت شده را تدارک دیده‌اید.

3- فضاهای خلوت برای رفت و آمد ایجاد کنید:

در هر محیط اداری رفت و آمد‌های زیادی چه در سطح کارمندان و یا در سطح مراجعین انجام می‌شود و شما باید برای هر چه بهینه‌تر شدن این مسیرهای تردد برنامه ریزی کرده باشید. مسیر رفت و آمد کارمندان و حتی مراجعین باید خلوت با جانمایی دکورهای هر چه ساده‌تر باشد تا کمترین اختلالی در تردد افراد ایجاد شود.

4- برای نمایش توانمندی‌های اداره برنامه داشته باشید:

از زمینه‌های فعالیت اداره برای خلق عناصر تزیینی و یا نقاط کانونی استفاده کنید. مثلا اگر در کار تجارت فرش هستید، واقعا جذاب است که از حضور فرش‌های اصیل در دیزاین اداری خود بهره‌مند شوید. حتی شرکت‌های فعال در زمینه مواد غذایی، کالاهای صنعتی و یا فعالیت‌های خدماتی می‌توانند از توانمندی‌های شرکت برای خلق بخش‌های تزیینی و نمایشی استفاده کنند.

5- از پارتیشن‌ها و جداکننده‌ها استفاده کنید:

محیط اداری را با دیوارکشی‌های بزرگ و یا بهره‌مندی از جداکننده‌های سرتاسری به محیط‌های کوچک و خسته‌ کننده تبدیل نکنید. در عوض می‌توانید از انواع پارتیشن‌های شیشه‌ای برای اجرای دکور اداری استفاده کنید. این پارتیشن‌های شیشه‌ای حس همکاری بیشتری در میان کارمندان القا می‌کند و همچنین باعث نظارت بهتر مدیریت در رفتار اداری کارمندان می‌شود.
جداکننده‌ها نقشی تعیین کننده دارند. بدون تردید در محیط اداری به حضور این جداکننده‌ها نیاز دارید، اما بهتر است در استفاده از آنها افراط نکنید. شاید لازم است تا در بخشی از محیط ساختمان اداره طرح پلن باز را تدارک ببینید.

6- در نورپردازی اداری همراه رعایت استانداردها، خلاق باشید:

نورپردازی از مهمترین نکات در اصول دکور اداری است و قرار است تا برای رعایت روشنایی استاندارد در سطح میز کار فعالیت کنید. اگر چه در نورپردازی اداری استاندارد‌های معینی تدوین شده است، اما قرار نیست تا با تکیه بر این استانداردها دست و پا بسته باشید. شما می‌توانید از ایده‌های خلاقانه در نورپردازی استاندارد محیط اداری استفاده کنید. مثلا می‌توانید در تلفیقی از لامپ‌های سقفی و لامپ‌های دیواری در کنار روشنایی تاکید و حتی خلق روشنایی محیط کار یک فضای دلپذیرتر و کارآمد بیافریند.

7- برای استفاده حداکثری از نور طبیعی آماده باشید:

فعالیت اداره های کمی تا ساعات پایانی شب ادامه پیدا می‌کند، در عوض همه اداره‌ها از ساعات اولیه روز تا هنگام غروب فعال هستند و در این بازه از حجم قابل توجه نور طبیعی برخوردار هستیم. وقتی نور طبیعی در اختیار است، منطقی نیست که در استفاده از نور مصنوعی افراط کنید. بهره‌مندی حداکثری از نور طبیعی هنر دکوراسیون داخلی اداری است. استفاده از پارتیشن‌های کمتر و یا بهره‌مندی از پارتیشن‌های شیشه‌ای به توزیع هدفمند نور طبیعی کمک می‌کند. در نهایت دقت کنید که نوع نورپردازی شما و حتی چگونگی بهره‌مندی از نور طبیعی باعث بازتاب روشنایی در صفحه نمایش مانیتور‌ها نشود.

8- از کفپوش‌های مناسب سبک دیزاین اداری استفاده کنید:

انتخاب کفپوش را جدی بگیرید و از نقش آن در تکمیل دکوراسیون استفاده کنید. اگر چه کفپوش در زیر پای کارمندان و مراجعین است، اما وقتی به فضای کلی محیط خلوت اداری نگاه کنید، قطعاً از حضور برجسته‌ی کفپوش در تکمیل دیزاین اداری مطلع می‌شوید. توصیه می‌کنیم که از کفپوش‌ها متناسب با سبک دکور اداری استفاده کنید. مانند:

 • کفپوش‌های چوبی در تکمیل دکوراسیون‌های کلاسیک بهترین هستند.
 • از کفپوش‌های سنگی و یا سرامیکی برای تکمیل دیزاین مدرن اداری استفاده می‌کنند.
 • در برخی محیط‌های اداری حتی می‌توانید از کفپوش‌ها مانند موکت استفاده کنید.

علاوه بر متریال، نوع رنگ کفپوش‌ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار هستند. رنگ کفپوش‌ها باید در امتداد ایجاد ‌هارمونی با دیگر عناصر رنگی محیط اداری باشند.

9- از گیاهان برای تکمیل دکور اداری استفاده کنید:

با حضور موثر گیاهان محیط اداری را از فضایی خشک و خسته کننده به محیط کاری پویا و جذاب برسانید. گیاهان حس و حال محیط اداره را متفاوت می‌کنند و باعث ایجاد شور و شوق جذاب‌تری در نزد کارمندان و اشتیاق و جذبه بهتری در نزد مراجعین می‌شوند. البته در انتخاب نوع گیاهان مناسب محیط‌های اداری هوشمندانه رفتار کنید. این گیاهان باید از نوع همیشه سبز با کمترین احتمال برگ ریزان و بدون ایجاد حساسیت‌های فصلی باشند. در عین حال نباید از گیاهان سمی و یا گیاهان حساس به بیماری‌ها باشند. برای فضاهای نسبتا تاریک مانند راهروهای اداری نیز بهتر است تا از گیاهان سایه دوست استفاده کنید.

طراحی دیزاین اداری

10- دکوراسیون با دورنمایی از نظم و انضباط گروهی بیافرینید:

در طراحی دکور اداری برای ایجاد نظم سازمانی برنامه ریزی کنید. این نظم شامل موضوعات گوناگون می‌شود که شامل چگونگی ارتباط کارمندان، چگونگی راهنمایی مراجعین، چگونگی نظارت مدیران و حتی چگونگی بایگانی اسناد اداری و یا مسیر طی شدن اتوماسیون اداری می‌شود. وقتی در طراحی دیزاین اداری نظم کاری را پیش بینی نکرده باشید، خیلی زود با یک محیط اداری آشفته و به هم ریخته مواجه می‌شوید. جانمایی مناسب کمدها، قفسه‌ها، طراحی و جانمایی مناسب میز‌ها و یا هدایت درست مراجعین تا طراحی دفتر مدیریت و اتاق کنفرانس در بحث کلی نظم دهی محیط اداری قرار دارند.

توصیه‌هایی برای طراحی دکور اداری

در این مقاله به چندین نکته کلیدی از اصول دکوراسیون داخلی اداری پرداخته‌ایم و سعی کردیم تا موضوع را از جنبه‌های گوناگون آن بررسی کنیم. با این وجود در بحث اجرایی با چالش‌های پیچیده‌تری سر و کار داریم. هیچ دو محیط اداری شبیه یکدیگر نیستند و کارهای اداری با روش‌های متنوع در این فضاها انجام می‌شوند که باید برای طراحی مناسب فعالیت هدفمند محیط اداری برنامه ریزی کنیم. طراحی و اجرای دکور اداری یک فعالیت تخصصی از علم معماری و دیزاین داخلی است. برای بهره‌مندی از خدمات مشاوره و اجرای تخصصی انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی اداری می‌توانید از خدمات تخصصی شرکت فرلی دیزاین استفاده کنید.

[ وبلاگ ما ]

آخرین مقالات ما را بخوانید