اصول کلی از طراحی دکوراسیون تراس خانه

تراس بخشی از خانه است و نمی‌توانید آن را به حال خود رها کنید. خیلی‌ها این فضای کاملاً جذاب ساختمان را به انباری خانه تبدیل می‌کنند. این در حالی است که طراحی تراس خانه می‌تواند نقش پررنگی در دکوراسیون منزل و حتی زیبایی خانه داشته باشد.

نوع نگاه شما در کاربری تراس قطعاً برای دکوراسیون و طراحی تراس خانه تأثیرگذار است. مثلاً ممکن است که از این فضا برای ایجاد محیطی خلوت و دنج مناسب استراحت و مطالعه استفاده می‌کنید. برخی هم از این مکان برای پخت‌وپز و کباب بازی استفاده می‌کنند. عده‌ای هم هستند که محیط تراس را خلاقانه به مکانی یکپارچه از فضای داخل خانه ارتباط می‌دهند.

در تمام ایده‌ها از روش های طراحی تراس خانه باید از متریال‌های مقام در برابر شرایط جوی استفاده کنید. در عین ‌حال لازم است که امنیت این فضای باز آپارتمانی را رعایت کرده باشید و نهایتا نیز باید فکری برای استقلال محیط تراس از فضای داخل کرده، مادامیکه آن را تبدیل به یک فضای پستو مانند نکنیم. این‌ همه اصول دکوراسیون تراس خانه است که در ادامه به نکته‌هایی کاربردی و ایده‌هایی خلاقانه اشاره خواهیم کرد.

اولین قدم برای طراحی تراس خانه

چیدمان وسایل اولین قدم برای طراحی تراس خانه

برای دکوراسیون تراس خانه به جانمایی چندین وسیله اعم از میز و مبلمان و یا گلدان‌ها و حتی نرده‌ها و… نیاز دارید. اما نکته کلیدی در چگونگی چیدمان دقیق جزئیات فضای بالکن است تا مادامیکه از وسایل کامل استفاده می‌کنید، محیط آنجا بزرگ و گسترده دیده شود. محیط تراس به ‌خودی ‌خود کوچک است و با چیدمان نامتوازن و قرار دادن ناهمگون وسایل محدودیت فضا دوچندان خواهد شد. این در حالی است که می‌توانیم با انتخاب مناسب ملزومات و هنر چیدمان اصولی آنها از نهایت فضای محدود این مکان برای طراحی تراس خانه استفاده کنیم.

برای طراحی بالکن خانه بهتر است که به سمت رنگ‌های خنثی حرکت کنید. این رنگ‌ها محیط را برای پذیرش یک فضای دنج خانگی کامل می‌کنند. در عین ‌حال نیازی نیست تا از جزئیات زیاد با زرق ‌و برق قابل ‌توجه در دکوراسیون تراس خانه استفاده کنید. همچنین نباید وسایل موجود در تراس برای قرار گیری در یک راستا باشند. چرا که محیط تراس را از ریتم هیجانی به فضای خشک و خسته‌ کننده تبدیل می‌کند.

ایده‌هایی کاربردی برای طراحی سقف تراس

سقف تراس اگر چه نگاه کاربردی ندارد؛ اما مهمترین بخش از طراحی بالکن خانه است. بسیاری از افراد سقف را به حال خود رها کرده و از همان پوشش اولیه ساختمان که می‌تواند ظاهر سیمانی و یا بتنی باشد، استفاده می‌کنند. در این ‌صورت سقف تراس نمی‌تواند حس زیباتری در محیط تداعی سازد. این در حالی است که می‌توانیم با استفاده از متریال‌های گوناگون فضای سقف تراس را هر چه زیباتر سازیم.

دقت کنید که سقف تراس کاملاً در معرض تابش دائمی نور آفتاب و تنش‌های حرارتی قرار دارد. قاعدتاً باید از متریالی کاملاً مقاوم و ماندگار برای دیزاین سقف استفاده کنید. پرگولا یکی از بهترین سبک‌ها در این‌باره محسوب می‌شود. پرگولا نوعی سازه سبک با هدف بهره‌مندی از فضای آزاد است که معمولاً آن را با استفاده از چوب و یا متریال‌های چوب مصنوعی می‌سازند. این نوع سازه‌های سبک حس دنج بودن و در عین ‌حال فضای یکدست و زیباتری را در بالکن خانه ایجاد می‌کنند و ایده‌ای جذاب برای طراحی تراس خانه است.

متریال‌های مناسب برای دیزاین کف تراس

طراحی کف مهمترین بخش از دکوراسیون تراس خانه است. چرا که کف تراس در معرض دائمی هوای آزاد، بارش باران، بارش برف، تنش‌های دمایی و البته نور خورشید قرار دارد. از طرفی شستشوی پیوسته و رفت‌وآمد زیاد تأثیر خود را بر کف تراس می‌گذارد. لذا مهم است که متریالی کاملاً مقاوم را برای طراحی کف تراس خانه خود انتخاب کنید.

برای کف تراس متریال‌های گوناگون وجود می‌شود. مانند بتن اکسپوز که به ‌خوبی قادر است تا کف این محیط خاص فضای ساختمان را به ‌راحتی بپوشاند. بتن اکسپوز به‌ خوبی در کف باز تراس قرار گرفته و حتی با گذشت زمان دچار فرسایش نمی‌شود. علاوه ‌بر این، متریال‌های متنوع دیگری از جمله ترموود برای کف‌سازی تراس استفاده می‌شوند. چمن مصنوعی از دیگر ایده‌های جذاب برای کف‌پوش تراس خانه است.

نقش نرده در طراحی تراس خانه

نرده مهمترین عنصر محیطی برای دیزاین بالکن خانه است. چرا که علاوه ‌بر زیبایی نقش حمایتی و امنیتی دارد. این نرده باید کاملاً محکم و امن باشد تا در هر صورت مانع از سقوط وسایل و افراد گردد. در عین ‌حال ارتفاع آن برای استفاده از محیط و ایجاد ویو در بالکن کافی باشد. از طرفی نرده تراس باید با سبک معماری نمای بنا هماهنگ باشد. مثلاً برای خانه‌ها با نمای مدرن استفاده از نرده‌های فلزی متداول است. این در حالی است که برای ساختمان‌ها با نمای کلاسیک به سمت استفاده از نرده‌های سنگی تمایل دارند. آنچه مسلم است، نرده، فضای بالکن را از حالت یکنواخت درآورده و حس زیباتر و مفیدتری را در آنجا ایجاد می‌کند.

دکوراسیون تراس خانه

 

در تراس خانه به چه وسایل و ملزوماتی نیاز داریم؟

تراس می‌تواند محیطی برای ارتباط ما با دنیای طبیعی باشد. برای همین است که خیلی‌ها علاقه دارند تا در تراس خانه‌هایشان از انواع گیاهان و گل‌های آپارتمانی نگهداری کنند. اما این گیاهان باید با حس و حال تراس، ابعاد فضا و حتی نوع کاربری آن هماهنگ باشند. استفاده بیش ‌از حد گل‌وگیاه محیط تراس را شلوغ و دست‌وپا بسته می‌کند. دیوار سبز یکی از بهترین ایده‌ها برای جانمایی گل‌وگیاه و قرار دادن گلدان‌ها در طراحی تراس خانه است.

هر تراس برای کاربردی شدن به میز و صندلی نیاز دارد؛ اما نوع میز و صندلی، ابعاد آن و حتی متریال آن باید با متراژ فضا و شرایط حاکم بر تراس سازگار باشد. به هر صورت لازم است تا ابعاد و تعداد صندلی‌ها با توجه به متراژ تراس انجام شود.

باربیکیو، طاقچه، اجاق گاز  همگی از جمله وسایلی هستند که ممکن است به فراخور نوع نگاه شما از کاربری تراس در این مکان استفاده شوند. مهمترین نکته، در چگونگی جانمایی این وسایل در طراحی تراس خانه است تا مادامیکه از جزئیات کامل بهره‌مند هستیم، در این فضا از دسترسی ساده، محیط پویا و ابعاد کافی نیز برخوردار شویم.

نکته‌هایی برای طراحی تراس خانه

طراح خوب و کاربلد در ابتدا به متراژ تراس توجه می‌کند و عناصر محیطی خود را با توجه به محیط بالکن انتخاب خواهد کرد. توجه به متراژ باعث می‌شود تا بهتر بتوانید نوع مبلمان، اندازه و حتی تعداد گلدان‌ها را انتخاب کنید. از طرفی حتی می‌توانید با ارائه یک پلان برای خلق مسیرهای تردد و دسترسی‌ها به بالکن و ایده‌های متنوع کاربردی آن مکان دست‌ به ‌کار شوید.

آنچه مسلم است، در طراحی تراس خانه باید به سراغ المان‌هایی بروید که فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند. از طرفی حتی می‌توانید خلاقانه از وسایل کم‌جا و یا تاشو استفاده کنید. مبلمان‌های تاشو و حتی دیوار سبز و جانمایی گلدان‌ها در پهنه دیوار تا کناره لبه‌ی نرده بالکن از چنین ایده‌هایی هستند. در عین ‌حال حتی می‌توانید برای خلق یک محیط کاملاً پوشیده با دسترسی به محیط آزاد دست ‌به ‌کار شوید. مثلاً می‌توانید از دیواره‌های شیشه‌ای با قابلیت بازشو برای پوشش کل تراس بهره‌مند شوید. به ‌این ‌ترتیب حتی می‌توانید محیطی با دسترسی ساده به فضای آزاد اما دور از ناملایمات جوی و حتی دور از صداهای آزاردهنده داشته باشید.

اهمیت مکان در دکوراسیون تراس خانه

یکی از نکات کلیدی برای طراحی تراس خانه توجه به مکان و یا موقعیت قرارگیری آن است. چرا که سبک دکوراسیون تراس باید با سبک فضایی که به آن دسترسی دارد، همخوانی داشته باشد. به ‌این ‌ترتیب روش طراحی تراس‌هایی که به اتاق خواب راه دارند با سبک طراحی تراس‌هایی که به آشپزخانه و یا پذیرایی ارتباط پیدا می‌کنند، متفاوت است. اصولاً تراس باید تداوم قابلیت‌های کاربردی فضای تحت دسترسی آن باشد. مثلاً تراس در امتداد اتاق ‌خواب می‌تواند به مکانی برای یک استراحت ساده و حتی فضایی برای مطالعه تبدیل شود. از طرفی تراس در امتداد پذیرایی پتانسیل تبدیل شدن به مکانی برای دورهمی‌های خانوادگی را دارد. این در حالی است که معمولاً از تراس در امتداد آشپزخانه برای بهره‌مندی از خدمات کاربردی ساختمان استفاده می‌کنند.

اهمیت باران‌گیر در طراحی تراس

محیط باز و هوای آزاد تراس فی‌نفسه جذاب است؛ اما چالش‌هایی از جمله نفوذ باران را به ‌دنبال دارد. بسیاری از تراس‌ها بدون سقف هستند و کاملاً در جریان تند باران قرار می‌گیرند. این در حالی است که حتی با چالش نفوذ باران در تراس‌های سقف‌دار نیز روبه‌رو شویم. گاهی به فراخور شرایط محیط و البته نوع تراس و فضای ساختمان لازم است تا از باران‌گیر که نوعی سقف سبک است، استفاده کنیم. این باران‌گیر می‌تواند علاوه ‌بر جلوگیری از باران در کاهش تابش آفتاب و دلپذیر شدن محیط تراس تأثیرگذار باشد.

هزینه طراحی تراس خانه

هزینه دکوراسیون تراس خانه وابسته به عوامل گوناگون از جمله سبک شما در دیزاین محیط، چیدمان وسایل و چگونگی قرار دادن گلدان‌ها و فضای سبز آنجا است. گاهی استفاده از یک متریال خاص هزینه طراحی تراس خانه را بسیار افزایش می‌دهد و این در حالی است که شاید نیازی به بهره‌مندی از چنین متریالی نداشته باشیم.

هنر به کارگیری روش های طراحی تراس خانه در مدیریت و انتخاب متریال‌ها، چگونگی جانمایی وسایل و قرار دادن ملزومات است تا در نهایت یک محیط زیبا با یک ایده‌آل ساختمان شما تهیه شود. برای هر نوع طراحی و اجرای تراس خانه‌های ویلایی تا آپارتمانی می‌توانند از خدمات تخصصی گروه فرلی دیزاین استفاده کنید.

[ وبلاگ ما ]

آخرین مقالات ما را بخوانید