میز مدیریتی چیست؟ و چرا با میز اداری متفاوت است؟

میز مدیریتی نوعی میز طراحی ‌شده با استانداردها اداری است. اما با انواع میزهای ساده‌ی محیط اداری کاملاً متفاوت است. میزهای مدیریتی از نظر ارتفاع و نحوه طراحی و حتی متریال شباهت‌هایی به انواع میز اداری دارند. اما در ابعاد و قابلیت‌های کاربردی کاملاً متفاوت هستند.
میز مدیریتی همان‌ طور که از نام آن پیداست، برای استفاده بالاترین شخص هر محیط اداری طراحی ‌شده است. البته ممکن است در یک اداره لایه‌های گوناگون مدیریتی وجود داشته باشد و یا در کل قرار باشد که برای یک نفر در یک شرکت کوچک و حتی یک مغازه از چنین جایگاهی استفاده شود. به هر صورت انواع میز مدیریتی برای انواع ایده‌ها در طراحی اتاق مدیریت طراحی می‌شوند. اما آنچه مسلم است، این میزها طراحی فراخ، ظاهر برجسته، نمای زیبا، متریال مرغوب و حس مدیریتی دارند. حس و حالی که هرگز نمی‌توانید در پشت میزهای ساده اداری آنها را جستجو کنید.
میز اداری مخصوص فعالیت ساده‌ی کارمندان طراحی ‌شده است. این میزها عموماً طراحی ساده و کم جایی دارند و فقط به اندازه‌ی نیاز کارمندان بزرگ هستند. اما میز مدیریتی قرار است نمای تمام‌ عیار از جایگاه مدیریتی باشد. این میزها بزرگ و زیبا طراحی می‌شوند تا بهترین الگو در تکمیل دکوراسیون و طراحی اتاق مدیریت شوند.

دلیل اهمیت میز مدیریت اداری

هر اداره و یا کارخانه و حتی هر فروشگاه و یا نهادهای تجاری، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی دارای یک مدیر هستند و این شخص مدیر نیاز به میز مدیریت مناسب دارد. آقا و یا خانم مدیر باید در پشت این میز توان مذاکره با پرسنل و کارفرماها را داشته باشند. به نظم دهی کارها و رصد کردن جریان فضای اداری خود بپردازند. توانایی مستند کردن مدارک و پوشه‌ها و… را داشته باشند و در کل از کلاس مناسب مدیریتی برخوردار باشند.

ویژگی‌های کلیدی طراحی میز مدیریتی

انواع میز مدیریتی را براساس شکل ظاهر، نوع متریال، اندازه، تعداد قفسه‌ها، تعداد کشوها، رنگ و… دسته‌بندی می‌کنند. تنوع تولید و طراحی میز مدیریت گسترده است. اما در

 

نهایت همگی آنها ویژگی‌های کم ‌و بیش یکسانی دارند.
تقریباً تمامی مدل‌های میز مدیریت را بزرگ طراحی می‌کنند. به شکلی که از هر دو سمت صندلی مدیریت امتداد داشته باشند و در هر دو سمت دارای کشو و قفسه باشند. حتی برخی مدل‌ها آن‌قدر ابعاد بزرگی دارند که به فرم L مانند طراحی می‌شوند. در این ‌صورت معمولاً محل کناری میز جایگاه قرار دادن مانیتور و دیگر ملزومات الکترونیکی اتاق مدیریت می‌شود.
هر میز مدیریت باید دارای تعداد کافی کشو و یا قفسه در زیر خود باشد. این بخش‌ها محل بایگانی اطلاعات و قرار دادن انواع بروشور، کاتالوگ، اسناد، کتاب‌ها و… است. هر مدیری حجم اسناد قابل‌ توجهی دارد که باید آنها را در جایی مناسب و دور از چشم مراجعین با دسترسی ساده بایگانی کرده باشد. حضور این کشوها باعث بایگانی مفید اسناد مدیر شده، مادامیکه از شلوغ شدن روی میز مدیریت جلوگیری می‌کنند.
بخش قرارگیری صندلی این میزها نیز معمولاً آن‌قدر بزرگ است که به ‌راحتی بتوان با صندلی‌های گردان در آنجا قرار گرفت و آزادانه حرکت کرد. به ‌این ‌ترتیب امکان دسترسی ساده به تمام فضای فراخ میز مدیریت فراهم است. البته این میزها طراحی راحت و زیبایی دارند. چرا که نباید باعث خستگی مدیر شده و همچنین باید در هر چه برآزنده کردن حس مدیریتی او تأثیرگذار باشند.

ویژگی‌های کلیدی طراحی میز مدیریتی

نقش میز مدیریت در طراحی اتاق مدیریت

طراحی اتاق مدیریت از مهمترین مراحل طراحی دکوراسیون اداری است. این اتاق باید متفاوت از دیگر فضاها الگوی دکوراسیون کاملاً برجسته و درخور حس و حال مدیریتی داشته باشد. لزوماً به‌ دنبال خلق یک فضای شکیل نیستیم. اما لازم است این فضا ظاهری منظم، شیک و هماهنگ داشته باشد. میز مدیریت اصلی‌ترین عنصر در تکمیل طراحی اتاق مدیریت است.
قاعدتاً در طراحی دکوراسیون اداری اتاق مدیریت به سبک خاصی پایبند هستیم و یا به هر روشی سعی در خلق یک هارمونیک مناسب از چیدمان اجزا داریم. میز مدیریت نیز باید با سبک طراحی اتاق مدیریت هماهنگ باشد. مثلاً شرکت‌های طراحی میز مدیریت مجموعه ملزومات اداری را به شکل ست تولید می‌کنند. به ‌این ‌ترتیب از ریتم هماهنگی از چیدمان فضا به محوریت میز مدیریت استفاده خواهیم کرد. اما برخی این اندازه هماهنگی و یا اصطلاحاً ست شدن را نمی‌پسندند. این عده به ‌دنبال ایده‌های دست بازتری هستند. لکن قطعاً لازم است که هماهنگی میز با فضای اتاق و دیگر ملزومات را پیش‌ بینی کرده باشیم.

نکته‌هایی برای پیدا کردن میز مدیریتی ایده‌آل

هر میزی با ظاهر شیک و لاکچری در ابعاد بزرگ و برجسته نمی‌تواند میز ایده‌آل اتاق مدیریت شما باشد. این میزها در تنوع گسترده مناسب فضاهای مختلف طراحی می‌شوند. لازم است تا قابلیت‌های فنی و کاربردی و حتی ظاهر میز را با مشخصه‌های اتاق مدیریت ارزیابی کرده باشید. در این ارزیابی به نکات زیر توجه کنید.

  • میز مدیریتی باید طراحی استاندارد و ارگونومیک داشته باشد. این میزها باید از نظر کاربری دارای ابعاد استاندارد باشند. همچنین بتوانند امکانات بهره‌برداری ساده و مفید را فراهم آورند. طراحی استاندارد ارتفاع میز و ابعاد میز به شکلی که دسترسی به تمام فضای آن امکان‌پذیر باشد، از اهمیت بالایی برخوردار است. طراحی ارگونومیک برای راحتی شخص مدیر در پشت این میزها نیز موضوع مهمی است.
  • میز مدیریتی باید از فضای کافی برای چیدن تمامی لوازم مورد نیاز مدیریت برخوردار باشد. این لوازم شامل مانیتور، کازیو، تقویم، جای خودکار، پوشه تحریر، انواع فایل‌ها، تلفن و…. می‌شوند. گاهاً انواع تجهیزات اداری نیز مورد استفاده مدیر قرار می‌گیرند. لذا باید از قبل حضور این ملزومات را پیش ‌بینی کرده تا میز با سایز مناسب را تهیه کرده باشیم.
  • ابعاد میز باید با فضای اتاق هماهنگ باشد. میز مدیریتی را نمی‌توان در کنج اتاق و چسبیده به دیوارها قرار داد. عموماً صندلی مدیریت پشت میز است و مسلط به فضای تمام اتاق جانمایی شده ‌است. لذا مهم است که میز با سایز مناسب اتاق برای جانمایی مناسب در این فضا تهیه کرده باشید.

خرید میز مدیریت

توصیه‌هایی برای خرید میز مدیریت ایده‌آل

اگر به ‌دنبال خرید و یا طراحی میز مدیریت هستید و علاقه دارید تا این میز با تمام فضای اتاق مدیریت و حتی تمام فضای اداره و شرکت هماهنگ و برازنده باشد، چند توصیه زیر را جدی بگیرید:

  • رنگ میز مدیریتی:

رنگ از مهمترین نکات در طراحی میز مدیریت است. معمولاً این میزها را به رنگ تیره طراحی می‌کنند تا جلوه جذاب‌تر و حس و حال مدیریتی داشته باشد. البته میزهای خط تیره تقریباً با هر نوع فضای اتاق و هر نوع سبک دکوراسیون جور در می‌آیند. میزها با طرح رنگ چوب نیز متداول هستند. اما در کل باید هارمونی رنگ میز با کل رنگ‌بندی اتاق مدیریت و دیگر ملزومات آن فضا را رعایت کنید.

  • اندازه‌ی میز مدیریت:

میز مدیریت نباید به اندازه‌ی میز کارمندی کوچک باشد. همچنین نباید آن‌قدر بزرگ باشد که باعث شود تا فضای اتاق مدیریت به محیطی دست ‌و پاگیر تبدیل شود. این میز باید برای جانمایی مناسب و زیبای تمامی ملزومات، فضای کافی داشته باشد.

  • طرح و فرم تا هماهنگی با صندلی مدیریت:

انواع میز مدیریت را به سبک‌های گوناگون طراحی می‌کنند. میزها با الگوی طراحی مدرن ساده‌ترین آنها هستند. اما میزها با طراحی سلطنتی و یا نیمه سلطنتی نیز همیشه طرفدارهای خاص خود را دارند. بهتر است میان سبک طراحی میز و صندلی هماهنگی اندکی وجود داشته باشد. در عین ‌حال طرح میز مطابق با فضای اداری و نوع کار محیط انتخاب شود.

  • میز مدیریت باید ارگونومیک باشد:

واژه ارگونومیک لزوماً به ‌معنای راحتی نیست. بلکه به مفهوم کارکرد بدون احتمال آسیب بدنی است. میز ارگونومیک به شکلی طراحی می‌شود که ارتفاع آن با ارتفاع صندلی‌ها هماهنگ بوده، دسترسی ساده‌ای به تمام فضای آن وجود داشته باشد و هنگام نگارش باعث آزار افراد نشود.

  • به توسعه میز فکر کنید:

معمولاً میز مدیریت را همراه میز کنفرانس در طراحی اتاق مدیریت قرار می‌دهند. در هنگام خرید و یا طراحی میز مدیریت به توسعه آن برای نصب و جانمایی میز کنفرانس نیز بیاندیشید. شاید نیازی به چنین الحاقی نباشد؛ اما در صورت لزوم بهتر است هماهنگی میز مدیریت با میز کنفرانس در اتاق مدیریت را بررسی کنید.

  • کاربردی بودن را فراموش نکنید:

زیبایی، شکیل بودن، برجسته بودن و در یک کلام حس و حال مدیریتی بودن میز مهم است. اما نباید مانع از قابلیت‌های کاربردی آن شود. میزی انتخاب کنید که به‌ خوبی در فضای اتاق مدیریت جای گرفته و حرکت در اطراف آن آزادانه باشد.

  • میز با استحکام مناسب تهیه کنید:

میز مدیریتی باید از متریال مرغوب تهیه شده و کاملاً مستحکم باشد. قطعاً علاقه ندارید تا با یک میز خراب و زوار در رفته میزبان مراجعین خود باشید. میز مدیریت باید آنچنان محکم و ماندگار و مرغوب باشد که تا سال‌ها عاری از مشکل برای شما و اتاق مدیریت شما بهترین کارکرد و زیباترین جلوه را داشته باشد.

در چیدمان فضای اداری خود طراحی میز مدیریت را جدی بگیرید. لزومی نیست تا حتماً از زیباترین و خوش ساخت‌ترین های بازار تهیه کنید. اما لازم است که حتماً میز با ابعاد مناسب، متریال مقاوم، ظاهر زیبا و هماهنگ با طراحی اتاق مدیریت را تهیه کرده باشید. میز مدیریت خوب فضای اتاق شخصی مدیر را از حالت آشفتگی درآورده، باعث می‌شود تا مدیر مجموعه ارتباط بهتری با کارکنان و ارباب رجوع داشته باشد. حتی در بهبود نگاه مدیریتی اداره نیز تأثیرگذار است. خلاصه اگرچه میز مدیریتی باعث خلق مهارت های مدیریتی نیست، اما قطعا در نگاه مدیر داستان ما تاثیری چشمگیر دارد.

[ وبلاگ ما ]

آخرین مقالات ما را بخوانید